Ресторан на аеродрому „Константин Велики“ у Нишу престао је да ради у четвртак 1. новембра пошто се број путника смањио након што је држава преузела власништво и управљање над њим, рекли су поуздани извори Данаса.
– Откад је држава преузела оснивачка права и управљање над нишким аеродромом, у августу ове године, укинуте су и суспендоване неке линије, те је смањен број путника, тако да је све мање економског интереса да ресторан настави да ради. Путници су протестовали због тога што је ресторан затворен, али он неће радити до даљњег – рекли су извори Данаса.
Према њиховим речима, фирма „Авио крило“, чији је власник Милорад Савић, донела је одлуку да из економских разлога раскине уговор о закупу простора за ресторан, који је иначе важио до 3. маја 2019. године. Они тврде да је та фирма имала на то право уколико се услови пословања промене, што се догодило.
Портал „Аирлинероуте“ ових дана је објавио да ће Виз ер редуковати летове на линијама Беч – Ниш и Беч – Охрид и пре него што их је пустила у рад. Иако је речено да ће Виз ер од 17. новембра, када ће линије почети да функционишу, летети из Ниша до Беча три пута седмично, саобраћај на тој релацији одвијаће се до 14. фебруара следеће године два пута седмично, а тек после тога бити повећан на три линије. Такође, упркос томе што је на овим летовима путнике требало да превози летелица Аирбус А321, која има 230 седишта, они ће ипак већином путовати летелицом А320, са 180 седишта.
И лоу кост компанија „Рајанер“ претходно је саопштила да ће на релацији Ниш – Диселдорф од 4. новембра ове године летети једном, а не два пута седмично, образлажући такву одлуку штрајковима запослених, већим трошковима услед отказаних летова и поскупљењем нафте. Ова ирска нискотарифна компанија из Ниша до ове дестинације у Немачкој сада лети два пута седмично.
Од када је држава у августу ове године преузела власништво и управљање над нишким аеродромом, било је то друго обустављање линија постојећих компанија. Крајем септембра мађарска лоу кост авиокомпанија Виз ер обуставила је лет до Малмеа у Шведској на неодређено време.
Иако је председник Србије Александар Вучић навео да су разлози за укидање летова Виз ера до Малмеа искључиво „недовољно попуњени авиони“, доскорашњи директор нишког аеродрома Владица Ђурђановић је саопштио да је та линија имала одлични коефицијент попуњености путничке кабине, који се кретао од 90 до 95 одсто на годишњем нивоу. Таква попуњеност је и на осталим линијама Виз ера из Ниша, рекао је.
Председник Вучић, ресорна министарка Зорана Михајловић и њен помоћник Зоран Илић претходно су, на индиректан или директан начин, „признали“ да је у уговору између Владе Србије и француског „Ванси ерпорта“, којим се тој компанији у концесију даје београдски аеродром „Никола Тесла“, предвиђено да сви аеродроми у Србији, у радијусу од 230 километара од београдског, не смеју имати више од по милион путника годишње све док „Никола Тесла“ не достигне 12 милиона.
Аеродром: Тражи се нови закупац
– Ресторан на аеродрому „Константин Велики“ у Нишу привремено не ради након отказа закупца. Уговором о закупу између Јавног предузећа ,,Аеродром Ниш“ и закупца ,,Авио крило“ који је потписан 11. марта 2016. године предвиђен је отказни рок од осам дана за раскид уговора. Закупац је најавио раскид уговора 22. октобра 2018. године са престанком рада на дан 31. октобра 2018. године. ЈП ,,Аеродром Ниш“ интензивно ради на поновном успостављању угоститељских услуга на аеродрому. Молимо све путнике и посетиоце Аеродрома за разумевање и унапред им се захваљујемо – наводи се у саопштењу нишког аеродрома.
Данас.рс
Sve same lazi i pljacka!
otovreno nas laze siptarsko kopile, ruga nam se u lice i pljacka!
A ti narode samo i dalje cuti i bleji!
Aerodrom u Nisu je bio odlican, radio besprekorno, imao veliki broj letova, putnika, sve dok sljamu gazde nisu naredile da ga bukvalno unisti!
A sljam se upiski u gace od srece kad ga pogledaju, snishodljivo pocne da slini, puzi i prione na unistavanje!
Samo to i ume da radi, pored besomucne i mahnite pljacke Srbije!
Ово је страшно. После СНС шљама Србији ће требати бар 200 година опоравка да достигне стање од пре двадесет година.