Београд — Посада војног хеликоптера није се споразумела са цивилном контролом летења, наводи се у прилозима Комисије за основно испитивање удеса.
Како се наводи у прилозима, у последња два минута лета дошло је до грешака и неспоразума који су били кључни за крајњи исход лета.
“Посада јавља висину од 140м, мислећи на висину изнад писте на шта контролор летења не реагује, јер очекује да пилот говори о надморској висини, што је стандардна процедура за цивилне ваздухоплове”, наводи се у прилогу.
Како се додаје, с обзиром на то да не зна да пилот говори о стварној висини, контрола летења га не у позорава да са те висине не може да види писту због ниже базе облака.
“Контролор и посада немају исти начин размишљања и нису навикнути на заједнички рад”, наводи се.
Такође, додаје се да је контролор препоручио хеликоптеру да “залебди” изнад писте, што је за овај тип хеликоптера без спољне видиљивости немогуће.
Разлика између висине у односу на тло и надморске висине је код аеродрома “Никола Тесла” 98 метара.
Прочитајте још: Шта пише у транскриптима
Проблем се види и у комуникацији око организације прихвата и крајњег одредишта мисије.
Одлука о томе да се слети на аеродром “Никола Тесла” након процене метео услова на ВМА донета је још око 20.30х, када је уређено да се направи простор за два санитетска возила и возило министра здравља. Хеликоптер је тада био на путу за Рашку.
Међутим, посада је промени дестинације обавештена више од сат времена касније.
“Промена дестниације у лету је неповољно утицала на извршене задатка јер је тај аеродром за посаду недовољно познат и скраћено им је време за припрему”, наводи се на 33. страни прилога другог извештаја.
У транскриптима се види да пилот Омер Мехић све до 21.37х говори о слетању на ВМА и да је тек тада добио информацију о промени дестинације и затражио податке за слетање на аеродром.
Додаје се и да се метеоролошка ситуација током лета погоршава, а да посада не добија довољно информација о томе.
“Постоји знатно погоршање метео ситуације између првог и другог прилаза, али посада о томе не добија информацију”, пише у извештају.
Војни хеликоптер је пао у Сурчину 13. марта увече, када је погинуло свих седам особа које су се налазиле у летелици: четири војна члана посаде, два здравствена радника и беба којој је требало да буде указана помоћ.
Б92
covece kako spavas nocu posle ubijenih 7ljudi samo da bi cnn vlada imala svoj show,pa ovo sa vakcinama za bebe pa ko si ti ustvari ante pavelic?
SVIMA CE VAMA DOCI RACUNI BEZITE STO PRE DOSTA JE KRADE IZDAJNICI I UBICE
Oćelavićeš još više u zatvoru, a možda bude i gore!