Хелм

НАТО ракетни штит у Републици Српској

Вероватно врло мало или никако, становништво у РС није упознато да ће се на Јахорини полако али сигурно појавити НАТО радар и пратећа инфраструктура којa би билa у склопу НАТО-вог ракетног штита на Балкану.

Програм НАТО-а, BRAAD (Balkan Regional Approach to Air Defence) је програм који укључује постављање 4 и више НАТО радара у Црној Гори, Албанији, БЈР Македонији те и Босни и Херцеговини, односно један од њих би био на Јахорини у Републици Српској. 2011. године у Немачкој су министри одбране ове 4 земље усвојили закључке да се ови радари поставе на дате локације у циљу надзора ваздушног простора, као и да ће се путем НАТО-а набвљати сва потребна опрема. О комплетном програму BRAAD и локацијама можете погледати на званичној интернет страници НАТО савеза.

Локација планираног НАТО радара на Јахорини је место некадашњег радара ЈНА, односно Вoјске Репубклие Српске. У рату 1995. НАТО као непријатељска страна је бомбардовао положаје ВРС и уништио неке од објеката, тако да би данас у мирнодопским условима без икаквог отпора те локације и званично преузео уз недобијену сагласност становништва Републике Српске.

О намерама НАТО-а према Републици Српској говори војно-политички аналитичар Гостимир Поповић:

– Када се говори о војно-политичкој алијанси, НАТО савезу, интересантно је да она упорно покушава да стави под своју контролу све елементе у којима српски народ живи на југоистоку Европе, а посебно је удар на Републику Српску, јер покушава се преко нечега што се зове заједнички органи, да се РС увуче или утера у НАТО савез како би се касније дисипплиновала, а онда и нестала.

Инсталирањем ових постројења, Република Српска која је ратовала против НАТО-а се аутоматски ставља на страну НАТО алијансе, и тако добија статус супарника како Русији, тако и Србији која је такође ратовала са НАТО-ом и заузела став да ће остати војно неутрална, а која је и недавно потписала са Русијом споразум о војно-техничкој сарадњи.

Какве су намере НАТО савеза?

– Република Српска односно подручје где живи српски народ треба да буду стопа НАТО-а за офанзиву према Истоку, а ако би “утерали” онда би имали и на неки начин одређену групацију људи које би они ангажовали као своје топовско месо у наредном периоду. Према томе опредељење народа у РС је веома јасно и у том смислу само треба издржати и на неки начин не дозволити да се било какве инсталације НАТО савеза стављају, а о уласку у НАТО савез не би требло бити никаквог говора ако се жели опстати у будућности.

Повезани чланци

Какво је мишљење у РС по питању уласка у НАТО?

– Читав тај пројекат и процес уласка и утеривања у НАТО савез је једноставно недобронамеран према Републици Српској и српском народу, а исто тако чињеница је да у Репблици Српској постоји јединствено мишљење да не треба ићи у НАТО савез, поготову због тога јер постоје алтернативе и многи други начини да би се обезбедила стабилност у региону југоисточне Европе, а самим тим и у РС.

Како год то звучало, реалност је у чињеницама, НАТО улази са својим постројењеима и наоружањем у РС без икаквих проблема и уз прећутну или дату сагласност свих институција. Када се НАТО смести са својом инфраструктуром, да ли ће бити касно одлучивати о томе да ли је становништво РС за НАТО, а већ улазимо, а пута назад нема

Такође, без икакве одлуке на нивоу РС она иде у НАТО, а упориште за овакве поступке је и члан 84. Закона о одбрани БиХ који каже да ће се спроводити све активности за пријем БиХ у НАТО!

Који су механизми супростављања Републике Српске по питању инсталирања НАТО радара на Јахорини и уопште о уласку у НАТО?

– Прво када говоримо о Републици Српској и њеним институцијама они јасно могу да не дозволе такву једну инсталацију, а друго је да представници РС у заједничким органима исто тако могу једноставно да не дозволе једну такву инсталацију. Међутим ту ће бити проблема са Федерацијом БиХ и другим деловима заједничких институција.

У свему томе постоје три правца на којима треба радити. Први је институционални, а то је да се једноставно не дозволи тако нешто ни по коју цену. Други је да се све то стави у јавност и трећи приступ је да се у крајњој линији организују јавни протести против тога. Ова три правца могу једноставно да обезбеде да се тако нешто не инсталише на територији РС.

На јавности, а нарочито властима у Републици Српској је да овом озбиљном геополитичком питању судбине Републике Српске посвете огромну пажњу и искористе све могуће механизме за одржавање референдума на нивоу Републике Српске да би се народ изјаснио о овом питању.

Да ли ће бити касно?

Вања Савићевић,

 

Извор: Глас Русије   

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!