Ако би Срби били угрожени, Влада Србије би могла да позове неке НАТО јединице да прођу кроз Србију да би оствариле ту заштиту. И ту није у питању само мотив НАТО војника, вец́ организација заштите, која би требало да омогуц́и да се пронађе политичко решење у складу са интересима Срба на Косову и Метохији.
Прашина која се дигла око усвајања Споразума са НАТО у Скупштини Србије још се није стишала, а у светлу предизборно-страначких препуцавања, питање свих питања – може ли, и хоц́е ли, НАТО заштити Србе на Косову и Метохији – остало је без одговора, пише Спутњик.
Индивидуални партнерски акциони план (ИПАП) Србије, који је ратификовала Скупштина Србије, представља више један фолклорни потез и не значи да НАТО може да користи српске касарне, него Београд може да бира у чему ц́е сарађивати.
Међутим, Србија са НАТО-ом има уговор СОФА, који даје право проласка трупама Алијансе кроз Србију, без било какве јурисдикције српских судова, а који је некадашњи министар спољних послова Србије Вук Драшковиц́ неовлашц́ено потписао без одобрења Владе и Парламента.
За Љубодрага Стојадиновиц́а, војно-политичког коментатора Политике, питање заштите Срба у Покрајини је хипотетичко питање, јер тешко да НАТО може да заштити Србе на Косову, зато што њихова позиција зависи од других околности, пре свега од односа Србије према Косову и односа косовског руководства према Србима у Покрајини.
– Још 2006. године Влада Војислава Коштунице је потписала неку врсту Споразума који је сада само ратификован у Скупштини Србије и он представља неку дозволу НАТО-у да може да користи неке наше ресурсе, да слободно иде по Србији, да припадници НАТО-а имају дипломатски имунитет и да не одговарају пред српским судовима, чак и ако почине неке злочине – каже Стојадиновиц́ за Спутњик.
Орхан Драгаш, директор Међународног центра за безбедност, каже за Спутњик да Србе на Косову и Метохији мора да охрабри Споразум и да они желе да верују да ц́е Споразум гарантовати Србима бољи живот него што су до сада имали, кад је реч о безбедности.
– Ако би Срби били угрожени, Влада Србије би могла да позове неке НАТО јединице да прођу кроз Србију да би оствариле ту заштиту, али све то је на дугом штапу. Не верујем да тај Споразум може да гарантује Србима вец́у безбедност на Косову – закључује Стојадиновић.
Спутник, Вестионлине
Какав пристојан коментар је могуће дати на идиоте који правдају издају провидним лажима о “заштити Срба на Космету“?
Да ли треба да им дођу шиптари и усташе у њихову кућу да их “штите“ да би схватили шта раде?