17.08.2012. –
Основна количина наркотика у Таџикистан долази из авганистанских провинција Кундуз и Бадахшан. Те територије се налазе под контролом немачког контингента групације НАТО. Али мисија игнорише караване наркотрговаца, који мењају хероин и опијум за оружје у суседној републици.
Те две провинције су с Таџикистаном повезане аутомобилским мостом преко реке Пјанџ. Грађен је специјално за транспорт НАТО снага. Власти САД су у пројекат уложиле више од 36 милиона долара. Али сада мост користе и обични трговци међу којима има доста наркодилера. Управо они мењају на таџикистаским пијацама хероин за оружје за Ал Каиду, Талибан и друге локалне терористичке организације. А војска се принципијелно не меша у послове локалног становништва, тим пре у таквим регионима као Бадахшан, у којима с времена на време избијају нереди, говори главни уредник информативног портала „Авганистан.ру“ Омар Несар.
– Војска НАТО од самог почетка није преузела одговорност за борбу против наркотика. Борба против наркотрговаца може да погорша однос становништва према странцима, и зато не желе. Али постоји верзија према којој авганистанска економија исувише зависи од новца зарађеног дрогом, и да зато војска западних земаља није заинтересована за то: слабљење економије може да створи проблеме. Што се тиче немачког контингента, прошле године, када су се у тој провинцији активирали милитанти, немачка војска се скривала у својим базама и затварала очи на све што се дешава.
Чак је и оружани сукоб у Бадахшану био повезан с дрогом. Авганистански медији пишу да се управо у тој области мења дрога за оружје. Али војска бундесвера намерно игнорише своја директна задужења, сматра стручњак из Центра за изучавање савременог Авганистана Никита Мендкович:
– Немачки контингент фактички игнорише одлуку самита НАТО у Будимпешти 2008. о учешћу у антинаркотичкој мисији у Авганистану. Да, та резолуција не предвиђа да се уништавају усеви опијумског мака – то је посао авганистанске полиције. Али међународна војска је узела на себе функције пресецања наркотрафика и уништавање нарколабораторија. Али немачки контингент је веома пасиван. Органи државне власти у Авганистану су веома слаби, а трговина дрогом је основ за постојање оружане опозиције, радикалних исламистичких екстремиста, па и покрета Талибан. Зато је овај бизнис веома распрострањен, и борба против тероризма је с тим у тесној вези, што, очигледно неки европски војници не схватају.