Свет

НАТО војска намерно не ремети промет дроге из Авганистана

17.08.2012. –

Основна количина наркотика у Таџикистан долази из авганистанских провинција Кундуз и Бадахшан. Те територије се налазе под контролом немачког контингента групације НАТО. Али мисија игнорише караване наркотрговаца, који мењају хероин и опијум за оружје у суседној републици.

Те две провинције су с Таџикистаном повезане аутомобилским мостом преко реке Пјанџ. Грађен је специјално за транспорт НАТО снага. Власти САД су у пројекат уложиле више од 36 милиона долара. Али сада мост користе и обични трговци међу којима има доста наркодилера. Управо они мењају на таџикистаским пијацама хероин за оружје за Ал Каиду, Талибан и друге локалне терористичке организације. А војска се принципијелно не меша у послове локалног становништва, тим пре у таквим регионима као Бадахшан, у којима с времена на време избијају нереди, говори главни уредник информативног портала „Авганистан.ру“ Омар Несар.

– Војска НАТО од самог почетка није преузела одговорност за борбу против наркотика. Борба против наркотрговаца може да погорша однос становништва према странцима, и зато не желе. Али постоји верзија према којој авганистанска економија исувише зависи од новца зарађеног дрогом, и да зато војска западних земаља није заинтересована за то: слабљење економије може да створи проблеме. Што се тиче немачког контингента, прошле године, када су се у тој провинцији активирали милитанти, немачка војска се скривала у својим базама и затварала очи на све што се дешава.

Чак је и оружани сукоб у Бадахшану био повезан с дрогом. Авганистански медији пишу да се управо у тој области мења дрога за оружје. Али војска бундесвера намерно игнорише своја директна задужења, сматра стручњак из Центра за изучавање савременог Авганистана Никита Мендкович:

– Немачки контингент фактички игнорише одлуку самита НАТО у Будимпешти 2008. о учешћу у антинаркотичкој мисији у Авганистану. Да, та резолуција не предвиђа да се уништавају усеви опијумског мака – то је посао авганистанске полиције. Али међународна војска је узела на себе функције пресецања наркотрафика и уништавање нарколабораторија. Али немачки контингент је веома пасиван. Органи државне власти у Авганистану су веома слаби, а трговина дрогом је основ за постојање оружане опозиције, радикалних исламистичких екстремиста, па и покрета Талибан. Зато је овај бизнис веома распрострањен, и борба против тероризма је с тим у тесној вези, што, очигледно неки европски војници не схватају.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!