Поверљиви документ НАТО-а о сигурности на Балкану, који би му омогуц́ио да оперативно интервенише на овим подручјима, говори о томе да је Алијанса спремна да изазове нови хаос који би затим контролисала и усмерила у жељеном правцу, сматра политички аналитичар Александар Павић.
Како каже, НАТО је тај који управља комплетном безбедносном атмосфером у Европи, што значи да је Алијанса веома слична некадашњој Међународној кризној групи – она ствара кризе да би после њима и управљала.
– НАТО је главни фактор који може да изазове нови рат у Европи – то је средство преко којег се ствара целокупна ратнохушкачка атмосфера, као и уопште прегрејана атмосфера у Европи, пре свега антируска хистерија. Главни приоритет НАТО-а је да на Балкану истисне сваки руски утицај, све друго је секундарно – истиче Павић.
Говорећи о исламском екстремизму као о разлогу за усвајање оваквог документа, Павић тврди да то никако не може да буде главни циљ Алијансе, будући да НАТО користи исламски екстремизам за своје геополитичке циљеве.
– Алијанса је та која ништа не ради на томе да притисне Бакира Изетбеговића да затвори вехабистичке кампове и стави под контролу повратнике са сиријског ратишта. Амбиције НАТО-а су јасне, да избаце руски утицај из Европе и напумпају конфликт са Русијом како би у атмосфери новог Хладног рата профитирали и од тога живели, јер не постоји други разлог за постојање Алијансе – наглашава он.
Павић такође каже и да НАТО никада неће отворено говорити о евентуалним војним мешањима у унутрашње ствари других земаља, као и о директним сменама режима, иако се тиме баве, већ ће своје праве намере скривати иза формулација попут “очувања стабилности и мира” и неутралног речника.
Црна Гора – нови Бондстил
Павиц́ је навео и да су главне мете на Балкану пре свега Србија, али и Република Српска, која кочи интеграцију БиХ у НАТО, иако је тренутно приоритет да Црна Гора постане чланица Алијансе, и то пре инаугурације новоизабраног америчког председника Доналда Трампа.
– Алијанси је важно да Црна Гора што пре постане део НАТО-а јер ц́е онда преко ње интервенисати потпуно легално. Тиме ц́е Црна Гора представљати нови Бондстил, и то много већи, који ће уједно бити мање споран него база на Косову – истиче Павић.
Србија је неутрална
Истовремено, Александар Врањеш са бањалучког Факултета политичких наука тврди да би било каква НАТО интервенција у Србији била протумачена као агресија, с обзиром на то да је наша земља војно неутрална.
– На основу чега НАТО себи даје за право да интервенише на Балкану, када знамо да нису све државе чланице? Чак да се и оствари сценарио међуетничког сукоба, Србија је неутрална земља, и НАТО интервенција би поново била протумачена као агресија. Каква је то промоција безбедности и стабилности, ако један војни савез интервенише на територији земаља које нису чланице -, запитао се он.
Када је реч о БиХ, каже Врањеш, НАТО располаже са податком из 2015. године да постоји око 260 страних бораца који су из БиХ отишли у борбе на Блиски исток на страни терористичких организација, те би њихов повратак представљао безбедносну претњу.
– То је неспорна чињеница и озбиљна опасност, али нејасно је како НАТО званичници могу политичко деловање Милорада Додика да ставе у исту раван са опасношћу од тероризма од стране ратника ИД и сличних радикалних исламиста у БиХ? То је стварно скандалозно – закључује он.
Спутник,Вестионлине