Истраживачи који су проучавали мозак наишли су на мистериозни, претходно непознати облик неуронске комуникације који је запањио научну заједницу.
Упркос великим научним открићима, мозак у великој мери остаје мистерија, а тим са Универзитета “Case Western Reserve” објавио је свој најновији чланак о самоширећој “бежичној” комуникацији с којом су се сусрели и која може прелазити преко различитих делова мозга.
Док спавамо, кортекс и хипокампус у мозгу шаљу мистериозне неуронске “таласе”. Научници су раније посматрали ниску, спору периодичну активност у мозговима мишева проучавајући делове њихових хипокампуса.
“Већ дуго знамо за ове таласе, али нико не зна њихову тачну функцију и нико није веровао да се могу спонтано размножавати”, каже инжењер неурологије и биомедицине Доминик Дуранд са Универзитета “Case Western Reserve” у Охају.
Ова спора периодична активност може да генерише електрична поља која се “кратко укључе” у суседне ћелије, омогућавајући комуникацију без хемикалија преко празнина у мозгу. Тим је успео да симулира комуникацију преко потпуно одсеченог можданог ткива, док су одвојени комади остали у непосредној близини.
“То је за нас био невероватан тренутак, као и за сваког научника којем смо причали о томе.”
Одбор за публикације магазина “The Journal of Physiology” захтевао је да истраживачи поново репродукују своје резултате пре него што размисле о објављивању. Истраживачи су били сретни да се обавежу, а њихов рад је касније објављен у октобарском броју.
Када је доста неурона активно, они стварају слабо електрично поље, које можемо посматрати на електроенцефалограму.
Тим тек треба да дешифрује како тачно откриће функционише и која је његова улога.