Економија

НБС: Смањена динаризација

Београд — Степен динаризације финансијског система Србије у последњем кварталу је смањен за 0,2 процентна поена, објавила је Народна банка Србије.

Степен динаризације финансијског система је мерен учешћем динарских пласмана у укупним пласманима привреди и становништву и на крају прошле године је износио 28 одсто.

Ако се посматра по сталном курсу, степен динаризације је номинално смањен за 0,5 процентних поена, на 29,6 одсто, наведено је у Извештају НБС о динаризацији. 

Укупни пласмани банака привреди и становништву износили су 1.879,6 милијарди динара на крају последњег тромесечја 2012, и у том периоду смањени су за 1,9 одсто. 

У секторској структури пласмана банака, динарски пласмани становништву су повећани за 0,3 процентна поена, на 35,1 одсто, што се у потпуности дугује ефекту јачања динара. Учешће динарских пласмана у укупним пласманима привреди је у истом периоду смањено за 0,6 процентних поена, на 24,2 одсто. 

То је у великој мери резултат интензивног субвенционисаног кредитирања привреде у четвртом тромесечју лане, будући да је највећи део одобрених кредита био индексиран у еврима. 

На пад динаризације је утицало и покретање стечаја над Новом Агробанком, чији је део потраживања по основу пласмана искључен из биланса банкарског система и пребачен на Агенцију за осигурање депозита. 

С обзиром на то да се знатан део потраживања односио на привреду и да је био у динарском знаку, њихово искључење из биланса банака довело је до смањења степена динаризације пласмана привреди. 

Учешће динарских кредита у укупним новоодобреним кредитима је у четвртом кварталу 2012. у просеку било мање у односу на претходно тромесечје, уз знатне месечне осцилације. 

Банке су у последњем тромесечју лане одобриле привреди и становништву 267,5 милијарди динара нових кредита, што је за 10,8 одсто више него у претходном тромесечју. Од тог износа 32,3 одсто се односи на чисто динарске кредите, што је за четири процентна поена мање него у претходном тромесечју. 

Смањење учешћа новоодобрених динарских кредита банака у укупним кредитима резултат је снажног раста девизних и валутно индексираних кредита (17,8 одсто), одобрених пре свега привреди. Привреда је те кредите користила углавном за одржавање ликвидности, финансирање обртних средстава и извоз, у складу с програмом субвенционисаних кредита Владе Србије. 

На смањење динаризације новоодобрених кредита банака у мањој мери је утицао и пад нових динарских кредита, пре свега становништву, и то за све намене. И поред тога, учешће динарских кредита у укупним новоодобреним кредитима становништву је и даље знатно веће него код привреде – 55,5 одсто наспрам 27,6 одсто. 

Степен динаризације, мерен учешћем динарских депозита у укупним депозитима привреде и становништва, на крају последњег квартала 2012. је износио 19,3 одсто. У односу на крај трећег квартала, то учешће је повећано за 0,5 процентних поена. 

Укупни депозити привреде и становништва су на крају четвртог тромесечја 2012. износили 1.433,3 милијарди динара, и били су за 2,9 одсто већи него на крају трећег тромесечја. Тај раст је пре свега резултат повећања девизних депозита (2,3 одсто), и то највише депозита становништва у новембру, током Недеље штедње. 

Становништво је притом скратило рочност својих девизних депозита, што је допринело смањењу учешћа дугорочних депозита у укупним депозитима са 16,8 одсто на крају трећег тромесечја на 14,1 одсто на крају четвртог. 

Динарски депозити привреде и становништва код банака такодје су повећани, за 5,6 одсто. Расту динарских депозита највише је допринела привреда, која је током четвртог квартала, посебно у новембру и децембру, краткорочно полагала динарска средства на рачуне код банака. 

Као резултат бржег раста динарских од девизних депозита, степен динаризације депозита привреде и становништва је у четвртом кварталу повећан за 0,5 процентних поена и крајем године је износио 19,3 одсто.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!