Вршилац дужности директора ЕПС Милорад Грчић поднео је оставку и писмом се обратио премијерки Ани Брнабић.
Писмо преносимо у целости:
Овим путем желим да вас упознам са садржајем писма, које сам јуче упутио председнику Републике Србије Александру Вучићу. Поштујем државну хијерархију, али сам се прво обратио председнику Вучићу, јер сам и посао вршиоца дужности директора „Електропривреде Србије“, али и политички ангажман и чланство у Српској напредној странци прихватио искључиво због Александра Вучића, чврсто верујући у његове идеје, идеале и визију јаке, модерне и напредне државе Србије, које председник доследно и успешно остварује.
Председника Републике обавестио сам да подносим неопозиву оставку на место вршиоца дужности директора ЕПС, коју сам обављао претходних година у изузетно сложеним околностима. Од поплава које су 2014. године задесиле нашу земљу и осим људских жртава, које су немерљив губитак, у значајном обиму девастирале електроенергетски потенцијал наше државе, па све до застрашујуће кампање против рударског комплекса и термоенергетског сектора, сусретао сам се као в. д. директора са озбиљним изазовима, који су претили да у потпуности уруше енергетску стабилност наше земље.
Уз осећање личне одговорности желим да јасно истакнем да није било довољно нових инвестиција. Разлози због којих се нису остварили неки од планираних пројеката, а неки други су каснили да реализацијом, су бројни, али као човек који је научио да преузима одговорност, рећи ћу још једном да сам искључиво ја одговоран за то. С друге стране, позитивни резултати, који су знатно бројнији, нису плод само мог рада, напротив. Они су дело свих посвећених људи, од инжењерског сектора, пројектаната, финансијских стручњака, правника, економиста до највреднијих у ЕПС-у, директних извршилаца, рудара, варилаца, механичара, једном речју Радника са великим словом Р, људи којима сам бескрајно захвалан, јер су своје предузеће и своју државу стављали не само испред својих породица, већ и испред својих живота. Покренути су инвестициони пројекти који су годинама стајали по фиокама, извукао сам проблеме испод „тепиха“ и кренули смо да их решавамо. У последњих 6 година у ЕПС урађен је низ ревитализација и модернизација уз повећање снаге блокова у ТЕ и агрегата у ХЕ, изграђена су постројења и системи за заштиту животне средине, урађене су ревитализације, модернизације и набавке нове основне рударске опреме на постојећим коповима, много тога за изградњу нових производних капацитета – термо, хидро, ОИЕ, копови. У све то уложено је 2,36 милијарди евра.
Тиме смо створили предуслове за поуздан рад производног сектора ЕПС-а и то је омогућило да у Србији не буде угрожено снабдевање електричном енергијом због тренутне енергетске кризе. Снагу термо блокова повећали смо за 180 мегавата, а када завршимо све што је планирано снага наших ТЕ биће већа за око 225 мегавата, уз укупне инвестиције од 1,2 милијарде евра. Припремљено је све да 2027. године термоелектране на угаљ ЕПС-а буду у потпуној усаглашености са Директивом о индустријским емисијама. До краја 2020. у заштиту животне средине уложено је око 540 милиона евра и до 2032. планиране су инвестиције од око 700 милиона евра.
Последњих 9 година производња угља је константна, изузев 2014. године када су биле катастрофалне поплаве. На копу Дрмно 2019. године почео је да ради нови БТО систем, вредан 97,6 милиона долара са којим производња угља расте са 9 на 12 милиона тона. Завршили смо и пројекат „Унапређење заштите животне средине у рударском басену Kолубара“, вредан око 150 милиона евра. Kрајем 2017. године отворено је и Поље Г, а тај пројекат износи преко 60 милиона евра. У периоду од 2016-2020. реализовали смо инвестиције од преко 30 милиона евра. У октобру 2019. године отворен је коп Радљево и укупне инвестиције у тај коп износе око 640 милиона евра. Изградили смо инфраструктурне објекте, предодводњавање, експропријацију. У процедури је набавка новог БТО система, вредног 90 милиона евра. У периоду 2016-2020. овде је инвестирано 40 милиона евра. Упркос опструкцијама оних који би требало да буду директна подршка као што је ресорно министарство, покренуто је и Поље Е.
Створили смо услове за несметано отварање и рад копа, као што су изградња нове индустријске зоне, инфраструктурни радови, изградња објеката предодводњавања и одводњавања, експропријација и остало. У периоду 2016-2020 година реализовано је око 100 милиона евра, а укупна вредност пројекта је већа од 950 милиона евра.
Модернизујемо и хидроелектране, са завршеним ревитализацијама дигли смо снагу хидро сектора за 142 мегавата, а после завршетка свега што смо планирали снага ће бити укупно већа за 190 мегавата.
Пре непуних 6 година инвестиције у ЕПС су стајале, ништа се није радило, све је било у фиокама. Скоро сваки пројекат је био проблематичан. Засукали смо рукаве, кренули су преговори и почео је рад. Ни то не бисмо покренули без подршке председника Србије, јер смо велике проблеме решили само његовом одлучношћу и залагањем. Пројекат одсумпоравања у ТЕНТ А је стајао као мртво слово, а сада је у финишу изградње. Завршили смо одсумпоравање у Kостолцу Б и то постројење сада ради. Годинама као да је чекало само од себе да се изгради. Покренули смо изградњу система за одсумпоравање и у ТЕНТ Б. План је да се само у изградњу система за одсумпоравање димних гасова у термоелектранама инвестира укупно око 610 милиона евра.
Градимо и нове капацитете и планиране инвестиције у нове капацитете вредне су 2,5 милијарде евра. Донеће нову снагу од 2.400 мегавата и годишњу производњу од 7 терават-сати. Сада коначно напредује и изградња блока Б3 у ТЕ Kостолац Б, капацитета 350 мегавата на који чекамо више од година. Биће то модеран блок који ће испуњавати све европске еколошке норме. На том принципу планирана је и градња термоелектране Kолубара Б, снаге 354 МW. Они који оспоравају овај пројекат или су незналице или су злонамерни. Трећег нема.
Нисам против „зелене“ енергије. Напротив, ЕПС развија низ ОИЕ пројеката. Али предуслов за повећање ОИЕ је стабилан систем који може да обезбеди сигурност снабдевања. Наш хидро портфолио биће ојачан. Одлучни смо у изградњи нове, реверзибилне хидроелектране „Бистрица“ снаге око 630 мегавата. Она би осигурала балансне капацитете у енергетском систему за прикључење додатних електрана које користе обновљиву енергију. Од преосталог хидропотенцијала у Србији, ЕПС ради на пројектима на рекама Ибар и Велика Морава. Радимо и на пројекту изградње ветропарка на затвореним коповима и одлагалиштима у Kостолцу, снаге 66 мегавата. Kористићемо земљиште на старим одлагалиштима, ободима копова и на депонијама пепела и за подизање соларних електрана. У припреми су соларне електране „Петка“ и „Средње костолачко острво“ у Kостолцу. План је и да до 2030. године имамо нове соларне капацитете снаге 240 мегавата и нове ветро капацитете снаге 100 мегавата.
Поносан сам на ЕПС-ове послове у региону. Са комшијама настојимо да повећамо енергетски капацитет региона и то показује пројекат градње система „Горња Дрина“, односно прве хидроелектране „Бук Бијела“, снаге око 100 мегавата. Изградња ХЕ „Бук Бијела“, „Фоча“ и „Паунци“ , вредна је 250 милиона евра, имаће снагу око 181 мегават и са производњом од 670 ГWх донеће зелене киловат-сате и повећати енергетску стабилност Србије, Републике Српске и региона у целини. Развијамо и документацију са „Електропривредом Црне Горе“ за ХЕ Kомарница снаге 162 мегавата.
Истовремено, ЕПС се већ дуже време бори са лобијем који би Србију да баци на колена, да затвори копове и термоелектране. Раде то за туђи интерес, потпуно отворено. Сковали су планове да Србија остане без струје, али их је зауставио Александар Вучић. Без њега и његове одлучности и преданости читав низ инвестиција остао би мртво слово на папиру. Захваљујући подршци и залагању председника Србије неће бити угашени блокови А1 и А2 у ТЕНТ А, неће бити угашена термоелектрана Kостолац А. Био је план да се ови блокови угасе најкасније 2023. и срећом то није дозвољено. Биће урађене ревитализације које ће им осигурати стабилан рад усаглашен са свим мерама заштите животне средине.
Не знам никога ко није грешио и проблеме који постоје, али и успехе које смо остварили, могу набрајати данима. Уместо тога, као одговоран и честит човек, подносим своју оставку, због онога сто се у народу зове објективна одговорност.
Поштована председнице Владе Србије, на крају овог, опширног излагања, желим да вам скренем пажњу на један важан моменат. Сада, када више нисам вршилац дужности директора ЕПС, када могу да кажем оно што ми на срцу лежи, не марећи за хијерархију, упозоравам вас на следеће. Уколико госпођа Зорана Михајловић остане на челу Министарства рударства и енергетике дуже од три месеца, ако буде водила то министарство и један једини дан после избора, наш електроенергетски систем је осуђен на смртну казну, на потпуну пропаст. Госпођа Михајловић радећи за своје менторе из западних амбасада и своје пословне партнере, не уништава само једно од најважнијих министарстава, она потпуно разграђује наш целокупни електроенергетски потенцијал и уништава тај сектор, који је срце наше државе. Kао човек, који нема високе титуле и који није васпитан тако да уме на прави начин да се смешка лицемерима из круга двојке, али коме су Србија и наш народ, наша држава, у срцу, упозоравам вас и молим да предузмете све како би на чело тог министарства након избора дошао неко ко воли своју државу, а не само свој џеп и своју фотељу, коју покушава да сачува преко западних амбасадора. Ја сам себе на овом послу дао у потпуности, јер верујем истинском патриоти и заштитнику свог народа, председнику Александру Вучићу. Ако дозволите да мимо њега, електроенергетски систем Србије воде људи попут Зоране Михајловић, Србија ће постати шака јада, коју свако може да позоба.“, написао је Грчић, а преноси Блиц.
Блиц.рс, Нова.рс
Господин Милорад Грчић, по вокацији печењар са сумњивом дипломом економисте и директор ЕПС-а најзад је поднео оставку и испунио жељу ΛV. Министарка енергетике госпођа проф. др Зорана Михајловић, која је исто заслужна за пропаст ЕПС-а. Oна тражи помоћи од амера и њиховог амбасадора угошћава за време славе онако пријатељски. Газда државе је начинио грешку што је на кључна места у ЕПС-у поставио некомпетентна лица за тај посао. За ове функције морају бити постављена лица енергетичаримашинске или електротехничке струке. Јесте ЕПС је у пропасти, али може и да се спаси. За то треба да прст на глави стави ΛV, иначе нама се пише лоше, а не њему.