Србија

Не затрпавајте културно благо бандо ненормална!

РАНОХРИШЋАНСКА базилика код места Кладенчиште, односно Шпај, недалеко од Беле Паланке, која се нашла на траси источног крака Коридора 10, узбуркала је стручну јавност Србије, пре свих археологе који се противе затрпавању овог археолошког налазишта. На ову спорну одлуку сагласност је дао и Републички завод за заштиту споменика културе.

Не затрпавајте културно благо бандо ненормална!
– Културно благо Србије не треба затрпавати и скривати од очију јавности, а цена измештања ауто-пута или базлике – колико год коштала – мала је у односу на дугорочну корист од туристичке експлоатације, након изградње ауто-пута – апелује се у саопштењу које је потписао Адам Н. Црнобрња, председник Српског археолошког друштва.

Археолози сматрају да је сагласност централне институције заштите да се базилика затрпа у супротности са цивилизацијским тековинама и самим циљевима постојања Завода.

– Откриће ранохришћанске базилике на траси Римског пута који је спајао источни и западни део Римског царства, сведочи о самим почецима хришћанске цивилизације на Балкану – наводи се у апелу археолошког друштва. – Заједно са остацима Медијане, ранохришћанским гробницама и Царичиним градом, овај споменик би морао да буде заштићен.

Од односа државе према култури умногоме зависи и међународни углед земље, констатују стручњаци:

– Овакви споменици сведоче да Србија није била „пусто поље“ у далекој прошлости, па то не би требало да буде ни сада.

Саопштење је упућено и на адресе највиших званичника и културних институција Србије са захтевом да оне својим ауторитетом заштите базилику подигнути између 4. и 6. века наше ере, односно да спрече најављено затрпавање.

ДВА ПРЕДЛОГА
Нишки Завод за заштиту споменика клултуре, у чијој је надлежности поменуто археолошко налазиште, такође је предложио две солуције за заштиту овог локалитета. Једна је, како каже директорка ове установе Елна Васић Петровић, да се заштити на лицу места и да тако остане, а друга да се уз помоћ специјалне методе измести и да на тај начин буде доступна јавности.

Директор Републичког завода Мирјана Андрић је у Бону, на годишњем заседању Унеска, помоћник Ивана Ранковић објаснила је за „Новости“ да су све урадили по закону и да се локалитет сачува.

Нишки завод за заштиту споменика требало је да покрене иницијативу да се остаци ранохришћанске базилике на локалитету Кладенчиште ставе под претходну заштиту и да се у наредне три године прогласе за културно добро – каже наша саговорница. – То нису урадили, иако је за то од јула 2012. до октобра 2013. било довољно времена. Нишки завод је у том року имао законску обавезу да уколико сматра да откопана грађевина има споменичку вредност да је евидентира. Затрпавање локалитета један је од начина његове заштите и очувања. Базилика на Кладенчишту је претходно сто посто истражена. Републички завод је само поступио онако како закон налаже.

ПЕТИЦИЈА И ТУЖБА

ПРОТИВ затрпавања белопаланачке базилике на некадашњем Вија милитарису је покренута и петиција чије је потписивање у току. Незванично је најављена и тужба Управном суду Србије.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Na mestu današnje Bele Palanke za vreme Rimskog Carstva postojao je grad Remezijana i bio je značajno mesto i bio je Episkopsko sedište.Sveti Nikita Remezijanski je bio episkop koji je imao veliki ugled u celom Hrišćanskom svetu.On spada u red Svetih otaca Crkve čija se dela i danas obavezno izučavaju i koja su utkana u same temelje pravoslavne Crkve.Mislim da je naša Crkva skoro obnovila Remezijanski Episkopat ali to zvanje je samo simbolično.Ali ovoj državi je bitnija Briselska Vavilonska kula od Svetinja iz 4 veka i svetih Hrastova zapisa koji su istovetni sa Hramovima.

  2. Ovoj Soroševoj ministarki Zorani, ništa nije SVETO ! Laže li laže, zatrpava Hramove, seče Zapise i ko zna kakve još mućke radi. Platiće sve kad tad…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!