Београд — Једини разлог за продужетак тендера за продају железаре Смедерево је тај што Влада Србије није обезбедила озбиљног купца, тврди економиста Љубодраг Савић.
Влада Србије продужила је до 11. јуна рок за достављање коначних обавезујућих понуда на тендер за стратешког партнера Железаре Смедерево.
Како су навели у Министарству финансија, право да поднесу понуде имаће три компаније које су се пријавиле за учешће и откупиле тендерску документацију.
Пријаву су поднеле Јунајтед плзен са седиштем у Луксембургу, Доњецки стил груп из Украјине и Урал мајнинг енд металурџикал компани из Русије.
” Ако је отишао Ју-Ес стил, који је веома јефтино купио Железару, имао наклоност владе, јефтино добијао струју и за заштиту животне средине плаћао знатно мање него што је то случај у развијеним земљама, зашто би онда било која друга озбиљна компанија дошла на наше тржиште у неповољним условима за индустрију челика. Не верујем да ће се било шта променити до 11. јуна. Дакле, сумњам да ће тог дана било која од три компаније које су откупиле тендерску документацију дати понуду за Железару Смедерево. Дакле, перспективе да сада неко купи смедеревску Железару су никакве, али не значи да ће то бити немогуће рецимо за две до три године”, истиче Савић.
Закључак о продужењу рока за достављање коначних обавезујућих понуда донет је без образложења на седници Владе Србије у четвртак, 3. маја, дан пре истека првобитног рока.
“Податак да су три компаније откупиле тендерску документацију не значи ништа. Да се нека од те три компаније заиста заинтересовала за железару у Смедереву та информација би бомбастично била објављена и представљена као велики успех актуелне владе”, сматра Савић, професор Економског факултета у Београду.
Како наводи, једини разлог зашто је тендер орочен првобитно до 4. маја је био како би се показало да Влада Србије нешто ради и решава проблем у којем се нашла железара након одласка Ју-Ес стила.
Међутим, потпуно је нереално очекивати да у овом тренутку када влада економска криза која посебно погађа тржиште челика било која велика компанија купи смедеревску железару, додаје он.
Иначе, Јунајтед плзен је у власништву Руса Игора Шамиса, првог човека компаније Бумаш из Изевска, произвођача машина и опреме за индустрију папира, експлоатације нафте и челичних цеви. У Шамисову пословну империју спада и некадашња железара фабрике Шкода у Плзењу.
Урал мајнинг енд металурџикал једна је од највећих компанија у Руској Федерацији. Власник је више од 50 фирми које послују у Русији у оквиру рударског и металуршког сектора и аутомобилске индустрије, а њен годишњи приход је неколико милијарди долара.
Украјинска Доњецк стил група у свом саставу има рудник угља високе калоричне вредности, две фабрике за производњу кокса и две железаре. Компанија је један од највећих произвођача кокса у Европи, а бави се и производњом разних врста челика ниског и високог квалитета.
Данас