Потенцијални купци “Галенике” траже да та фабрика лекова има највише 750 радника уместо садашњих 1.400, ексклузивно сазнаје “Блиц”.
Менаџери фармацеутске компаније “Цадила” из Индије и британско-руског фонда “Фронтиер” и “Петроваx Пхарма” врло прецизно су се позабавили трошковима који би их чекали уколико уђу у “Галенику”. Како сазнаје “Блиц”, ови потенцијални купци земунске фабрике у својим понудама у број наводе колико радника желе да виде у “Галеници”, односно за колико њих би морала да се побрине држава.
– Обе компаније на први поглед нуде сличне услове, али уколико се понуде детаљније погледају, постоје значајне разлике по питању виђења радника. Британско-руски фонд, рецимо, види “Галенику” са 700 радника и не тражи никакве услове. Индијци истовремено пристају на 50 људи више, али уз чак 11 услова који из угла менаџмента и запослених у овој фабрици тешко да могу бити прихватљиви. У очи посебно упада захтев да се њихови радници из Индије који раде на случају “Галенике”, попут рецимо људи из финансија, третирају као запослени земунске фабрике. Не прија, а није јасан ни захтев Индијаца за неограничени број дозвола за улазак њихових радника у “Галенику” – открива извор “Блица”.
За 25 одсто капитала “Галенике” обе компаније нуде око седам милиона евра, колики је и минимални захтев државе као већинског власника ове фабрике. Британско-руски фонд, чијем је доласку у “Галенику” посредовао српски бизнисмен Топлица Спасојевић, нуди и инвестиције између 30 и 40 милиона евра.
– Смањењем броја радника они у старту желе да стабилизују фирму, али у понуди наводе да би са улагањима у ширење производње, нову технологију и заштиту животне средине запошљавали нове људе и повећавали зараде. Спремни су и да одмах након потписивања уговора о стратешком партнерству са “Галеником” исплате све договорене обавезе, укључујући и 70 милиона евра дугова које ова фабрика има према комерцијалним банкама. Индијци, с друге стране, траже помоћ од државе у смислу решавања овог проблема – каже саговорник нашег листа.
Оба потенцијална купца рачунају да ће држава отписати 130 милиона евра дуга “Галенике” према државним компанијама. Подразумевају и да ће држава решити проблем вишка око 700 радника, с којима треба да договори социјални програм.
Бразилци испали из игре
Према незваничним информацијама, фармацеутска компанија ЕМС из Бразила, чија је техничка понуда прихваћена, могла би да испадне из игре због неправилности у финансијском делу. Извор “Блица” каже да се о томе чека извештај приватизационог саветника.
Сузана Лакић, Блиц