Филм

Недељни бископ: Манастир Студеница (документарни филм)

Манастир Студеница је манастир Српске православне цркве који се налази 39 км од Краљева. Студеница је један од највећих и најбогатијих манастира Српске православне цркве.

Манастир је 1190. основао Стефан Немања. Утврђени зидови манстира окружују две цркве: Богородичну цркву и цркву Светог Јоакима и Ане (Краљева црква). Обе цркве су изграђене од белог мермера.

Патрон и изградња: Студеницу, цркву посвецену Богородици Добротворки је између 1183. и 1191.године, подигао велики жупан Стефан Немања као своју главну задужбину и династицки маузолеј.
Дуго времена је Студеница била узор потоњим задужбинарима, Немањиним наследницима који су своје задужбине градили по њеном узору.

Манастир је познат по својој колекцији фресака из 13. и 14. века.  УНЕСКО је 1986. уврстио Студеницу у листу Светске баштине.
Манастир Студеница је посвећен Успењу пресвете Богородице. Прва фаза радова је завршена у пролеће 1196, када је Стефан Немања препустио прество свом сину Стефану Првовенчаном и повукао се у своју задужбину. Кад је касније отишао у манастир Хиландар, Стефан Првовенчани се бринуо о Студеници. Тамо је Немања примио монашки постриг и име Симеон. Свети Симеон се упокојио у Хиландару 1199. Немањин трећи син Сава Немањић је, након што је помирио своју браћу Стефана и Вукана, пренио мошти Светог Симеона у Студеницу где су и дан данас. Под Савиним старатељством, Студеница је постала политички, културни и духовни центар средњовековне Србије. Уз остала своја дела, Сава је написао Студенички типик, у ком је описао живот свог оца Немање, оставивиши изворе о духовном и монашком животу у његовом времену.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!