До краја лета већина запослених у ЕПС-у могла би да се пресели у пословни део насеља „Белвил” које је, иначе, у стопостотном власништву „Хипо Алпе Адрија групе” из Аустрије. Ово стамбено пословно насеље познато је по томе што је грађено за Универзијаду, а у његовој градњи са аустријским инвеститором учествовала је и компанија „Делта” Мирослава Мишковића. Овај бизнисмен, међутим, више нема власнички удео.
Пресељење ЕПС-ових запослених није коначно, јер уговор о закупу још није потписан.
Откуд ЕПС баш у новобеоградском „Белвилу”? ЕПС, како сазнајемо, више не може да станује на старим адресама где је био подстанар, а запослене не може ни да „усели” у онај чији је власник, јер је премали па је морао да тражи решење за тај проблем. Међутим, у ту сврху ЕПС није расписао тендер како би му се јавио најбољи понуђач, већ је ово јавно предузећа, правдајући се хитношћу за тражење крова за своје запослене, упутило позив потенцијалним власницима пословног простора да им доставе понуду. Позив је 29. априла упућен на три адресе: компанијама „Белвил”, „Eурека БАР” и „Приган”. Најбољу понуду дао је „Блок 67”, познатија као „Белвил” што, уосталом, пише и на сајту овог јавног предузећа.
ЕПС ће у „Белвилу” закупити 4.000 квадрата, на пет година што ће их коштати 4,3 милиона евра без ПДВ-а. Закуп по квадрату је 18 евра без ПДВ-а.
Уместо да има своје зграде које ће и сами издавати у закуп и од тога зарађивати, ЕПС годинама изнајмљује највећи део пословног простора који сада користи.
Запослени ЕПС-а мораће да се селе на Нови Београд зато што им је досадашњи „газда” код кога су подстанари, а то је „Електромрежа Србије” (ЕПС и ЕМС су до 2005. године били једно предузеће) дао отказ за коришћење зграде у Улици војводе Степе на Вождовцу. Ту сада ради највећи број ЕПС-ових запослених.
Око 500 радника би требало да се пресели с Вождовца, јер за њих нема места у просторијама у Балканској и Улици царице Милице на Зеленом венцу, у зградама које су делом у власништву овог јавног предузећа .
Зграда у Балканској, где данас седи менаџмент и део администрације ЕПС-а, у власништву је овог јавног предузећа, док зграда у Царице Милице није цела у власништву, већ један део.
Упитан како је то могуће да ЕПС нема довољно свог простора извор „Политике” у овом предузећу не може да прецизира колико је укупно квадрата које је у њиховом власништву у ове две зграде, али каже, да није више од 800 до 1.000. Ту реално није могуће сместити толико запослених чији број стално расте.
Зграда у Војводе Степе је 2005. године, истиче наш саговорник, поделом припала ЕМС-у који сада планира да ту направи берзу струје, па ЕПС мора да тражи друге просторије. На питање колико је простора потребно за берзу струје која би требало да се нађе у тој згради, исти саговорник каже, да је за то потребна једна соба и компјутер.
Додатни разлог због ког ЕПС-у треба пословни простор је и то што је и ново предузеће „ЕПС снабдевање” које је сада смештено на Теразијама број 27, такође подстанар коме ускоро истиче уговор о закупу, па и те запослене треба негде преселити.
Исти аговорник објашњава да се размишљало о томе да се прода имовина у Балканској и део у Улици царице Милице и да се тај новац уложи за завршетак зграде код „Хајата” чија је градња давно почела. То здање још стоји недовршено јер је држава такву одлуку стопирала, уз објашњење да не може ЕПС да распродаје државну имовину.
————————————————————————
Зграда код Хајата
ЕПС је могао одавно да има своју зграду и то на Новом Београду, поред зграде хотела „Хајат”, иза пумпе „Дејтон”. Објекат су почели да граде још деведесетих година прошлог века, сазидали су га, стављени су прозори и ту се стало, јер, како се тврди, никада није било довољно пара да се заврши, тако да судбина овог објекта у новобеоградском Блоку 20 још није позната.
Чини се да паре нису биле једини разлог за то што она и данас стоји као ругло, већ ту има и неких нерашчишћених имовинских односа. Предстечајни поступак за ту зграду почео је 1996. године пред тадашњим Трговинским судом у Београду, а стечајни је 2001. отворила Агенција за приватизацију и од тада је променила чак девет стечајних управника.
За све те године око 60.000 празних и недовршених квадрата између хотела „Хајат” и бивших „Генексових”, данас „Делтиних” апартмана, зјапи празно. Планирано је да зграда има 400 канцеларија, велики конгресни центар, а у средини здања атријум.
Зграда има 13 спратова обложених сада већ оронулим фасадним декоративним плочама и тамним стаклима испод којих су на све стране раштркани бетонски стубови, арматура, отпаци и срча.
————————————————————————
ЕПС: Уговор о закупу није још потписан
У ЕПС-у кажу да је ради веће ефикасности у набавци и остваривања повољнијих услова у избору најповољнијег понуђача, одлучено да се набави заједнички простор. Непредвиђени и непланирани догађаји утицали су да се поступак јавне набавке уради спровођењем преговарачког поступка без објављивања позива за подношење понуда, у складу са Законом о јавним набавкама. ЈП ЕПС је од Управе за јавне набавке затражио и добио позитивно мишљење о основаности примене преговарачког поступка без објављивања позива за подношење понуда.
– Поступак је још у току и уговор о закупу није још потписан, одговорено нам је.
Благовремено, до дана предвиђеног за истек рока за подношење понуда (22. мај 2014. године) понуде су доставила три понуђача.
„Блок 67 Associjets” понудио је цену закупа по квадратном метру од 17,77 евра без ПДВ-а, „Еурека БАР” 17,50 евра без ПДВ-а, а „Приган” 23,49 евра, без ПДВ.
Само је „Блок 67 Associjets” испунио све услове из конкурсне документације и Закона о јавним набавкама, и њихова понуђена цена не прелази вредност процењене вредности јавне набавке и понуда је оцењена као прихватљива.
У ЕПС-у наводе да за обављање своје делатности, поред пословних објеката у Београду, Царице Милице 2 и Балканска 13, користи и пословну зграду „Електромреже Србије” у Војводе Степе 412.
Истовремено, Привредно друштво за снабдевање електричном енергијом крајњих купаца „ЕПС снабдевање” на основу Уговора о закупу пословног простора, закљученог 15. 8. 2013. године са предузећем „Интеркомерц”, за потребе обављања своје делатности, користи 480 квадратних метара простора на локацији Теразије 27.
Неопходно је обезбедити простор за 250 запослених, јер је ЈП ЕМС у фебруару ове године дописом обавестило ЈП ЕПС да је неопходно ослободити пословни простор у њиховој згради, због чега је потребно иселити 50 запослених ЈП ЕПС из те зграде и пронаћи други простор за њих.
„ЕПС снабдевање” је у августу 2013. године закупило простор на Теразијама 27 од фирме „Интеркомерц“ која је решењем Привредног суда од јануара 2014. године у предстечајном поступку и има проблеме у плаћању телефонских услуга и често „ЕПС снабдевање” има проблема са закуподавцем, те је неопходно пронаћи нови простор и за 150 запослених „ЕПС снабдевања”.