12.08.2011. –
У главни град Казахстана у петак су допутовали лидери земаља чланица Организације договора о колективној безбедности – Русије, Казахстана, Белорусије, Јерменије, Таџикистана, Кригизије. На нефомрални самит који поново организује Нурсултан Назарбајев, долетели су Дмитриј Медведев, Александар Лукашенко, Серж Саргсјан, Емомали Рахмон и Роза Отунбајева. У Астану није допутовао само председник Узбекистана Ислам Каримов. То не утиче на озбиљност тема које се разматрају на највишем нивоу.
Неформални самити лидера ОДКБ доказали су своју ефективност и овај сусрет лидера земаља чланица Организације пети је по реду. На улазу у конгресни центар престижног хотела Астане госте је лично дочекао Нурсултан Назарбајев. Отварајући сусрет, Нурсултан Назарбајев је означио круг питања која захтевају брижљиво разматрање.
Окупили смо се да разменимо мишљења о неколико питања: глобални и регионални ризици за безбедност и стабилност држава ОДКБ, везани за последње догађаје у свету и региону, као и предстојеће повлачење америчких трупа из Авганистана, природне и техногене катастрофе у зони одговорности ОДКБ. Осим тога, истиче се значајан пораст опасности од међународног тероризма, незаконите трговине оружјем, наркотицима.
Основни преговори шефова земаља ОДКБ протекли су иза затворених врата. Већ после њих председник Белорусије Александар Лукашенко који сада председава ОДКБ, изјавио је да је достигнут договор да се ускоро заврши комплетирање и наоружавање оружаних снага за оперативно реаговање. То је везано између осталог за догађаја у арапском свету и Северној Африци. При томе ослонац ће се ставити на супростављање могућим опасностима и информационом простору.
Руски експерти истичу да сада главни проблем за ОДКБ може да постане Авганистан. Планови Вашингтона за повлачење трупа доводе у опасност стабилност у Централној Азији, пре свега Таџикистана, Узбекистана и Киргизије. Мишљење професора дипломатске академије МИП Русије, доктора политичких наука Игора Панарина.
ОДКБ се постепено претвара у снажан инструмент не само војног одвраћања, већ и инфорамционог, дипломатског, политичког. Мени се чини да је то главни задатак формирања тако снажне структуре која би могла да у потенцијално опасним правцима реагује не само војним средствима, већ пре свега разним другим невојним методама.
Неформални самит ОДКБ у Казахстану подељен је на два дела. Званични преговори у Астани и разговор шефова држава у неформалнијој атмосфери у летовалишту Боровое у Акмолинској области. Једном речи, управо тамо пре три године одржан је први састанак без кравата лидера земаља ОДКБ.