Србија

Неготин: Трагови живота од пре 6.000 година

НЕГОТИН – Археолози Музеја Крајине и београдског Археолошког института, скоро до краја новембра истраживаће преисторијску прошлост Неготинске Крајине на локалитету Поткапина у Мокрању. Јер, по досадашњим сазнањима, овде је живот започео готово 4.000 година пре наше ере, у бакарном добу, а наставио се у гвозденом, бронзаном, те периоду римске доминације, све до Византије и средњег века. Археолози, предвођени др Александром Капураном и др Александром Булатовићем, водећим српским стручњацима за преисторију, приликом истраживања сонде ван преисторијског насеља на Поткапини, већ су наишли на средњовековну некрополу…

– Три гроба су укопана у грађевине који потичу из византијског периода, са прилозима од стаклене пасте и бакарне жице који ће прецизније одредити период у којем је настала ова некропола – објашњава руководилац истраживања, др Александар Капуран, научни сарадник Археолошког института.

Овај налаз, шта више, послужиће и за велики пројекат етногенезе Срба, коју ради Институт за молекуларну генетику и генетско инжењерство.

– Археолошка истраживања у Мокрању нису део тог пројекта, али смо узорке са тог терена узели, јер нам је циљ да анализирамо популацију која је живела у различитим временским пресецима и упоредимо је са садашњицом, како бисмо могли да утврдимо у којој мери су миграције утицале на генетски састав – каже истраживач приправник Слободан Давидовић.

Иако се за ово насеље зна од 1976. – после заштитних истраживања које је на том простору спровео археолог Ђорђе Јанковић – систематска истраживања, под руководством др Иване Радовановић, започела су пре три године: захваљујући сарадњи Музеја Крајине, Археолошког института и америчког универзитета Лоренс из Канзаса. Наредних година, по речима археолога Гордана Јањића, директора неготинске установе културе, планирано је да се у истраживања укључе и стручњаци који изучавају средњи век…

ШТЕТА

ИСТРАЖИВАЊА прате и нелегалне активности трагача за златом који су, привучени легендама о наводном благу, лане до темеља уништили једно мало преисторијско утврђење.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!