Фељтон

Неиспуњена политичка обећања (2): Вера у хлеб од три динара

Нереална обећања странака и спремност великог дела народа да у њих поверује, председник напредног клуба, историчар Чедомир Антић види као феномен много дубљи од транзиције у Србији, или недавне прошлости земље.

– Ми, нажалост, не припадамо културом обрасцу на којем почива унутрашња политика западних друштава. Нисмо прошли дуг и мукотрпан процес модернизације, урбанизације и интеграције друштва. Поред свих проблема, давнашњег прескакања важних раздобља развоја која су трајала вековима, комунизам је довео до брзог преласка из села у град и из све мање исплативог пољопривредног у претежно неуспешно и непродуктивно конципиран индустријски свет – каже Антић за “Вести”.

Тај процес, како објашњава, али и неспремност власти и већине грађана да после 1990. спроведу болне и успешне реформе, створили су огроман број грађана који зависе од државе.

– Упркос свим реформама и улагањима у просвету ово друштво и даље има 48 одсто оних чије је целокупно образовање завршена или незавршена основна школа. Већина пензионера радила је на непродуктивним, “политичким радним местима”. Колико је њих заслужило пуну пензију? У Републици Српској сваки седми! Не може бити драстично другачије ни у Србији – навео је наш саговорник.

Он пита и како да такви људи не верују обећањима власти?

– Да, код нас многи тешко живе и још теже раде, али они нису узор нити социјални циљ. Најчешћи узор и циљ су социјално-каријерни производи “држава дембелија” из раздобља од 1945. до данас: места пренатрпаним и неодговорним државним службама, јавним предузећима, незаслужене пензије, удео у шверцу, инфлацији, ненаменском кредиту… Овде често говоримо о корупцији. Свакако су наше елите међу најкорумпиранијим у Европи. Ипак, хајде да будемо искрени: колико је новца потрошено тако што су ненаменски повећаване плате у ванпривреди, незарађене пензије, покривани чекови… Нико се током кампања није сетио да забрани странкама да о трошку државе, рецимо, чисте запуштене канале по српским селима из којих се шири смрад. Зашто то не раде сами грађани који живе у близини и њихове заједнице?

Таквих примера је, навео је Антић, много и велика већина грађана, помиње се њих 75 одсто или највећи удео у Европи имају таква очекивања од државе да постају део макар посредне корупције.

– Кад је већ тако, онда не треба баш представљати све црно-бело: као “подли политичари” и, насупрот њима, “наивни народ”. Озбиљне понуде народу остану непримећене. Већина обећања, а то је тренд светске демократије, бомбастична су и значајним делом неодржива или неостварива – оценио је овај историчар.

Антићу су, како каже, најчуднија била обећања о “истим пензијама за све” Војислава Шешеља, “хлебу од три динара”, Томислава Николића, милион нових радних места Бориса Тадића, па најаве суфицита и негирање сваког успеха ранијих влада, што ради Александар Вучић.

Жељни власти

– Није проблем неиспуњено обећање Млађана Динкића да ће поделити по 1.000 евра грађанима који нису учествовали у приватизацији. Сигуран сам да би, да није дошло до светске економске кризе, тај несрећни човек, сумануто жељан власти и промоције, то и учинио. Као проблем видим да се нико јавно није бунио што је у земљи, која је дуговала осам милијарди евра, а сваке године издвоји 2,5 милијарде евра да попуни проневерени, али и делом незарађени пензиони фонд, неко намеравао да пет милијарди евра од непоновљиве приватизације подели грађанима. Боље ће нам бити тек када се такав однос промени и критика буде усмерена, рецимо, ка намери да неко тако нешто учини, уместо због неуспеха таквог обећања – истиче Чедомир Антић.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!