Како ће то сељаци гајити свиње када се тов не испалти ни новосадској “Неопланти”? Шта че прерађивати кланице, увозно или домаће месо или ћекају да “Тенис” гаји свиње
С обзиром на то да је ономад пребројао краве и утврдио да их имамо мање него пре 100 година, премијеру Александру Вучићу предлажемо да се мало баци на прозивку српских свиња па да видимо докле смо стигли и где идемо. Скоро пет година је на власти па би био ред да мало цех за оно што се дешава испостави себи, а не само претходницима.
Елем, пребројавање није нужно због бројке која ће се добити већ због тога да премијер и његов министар задужен за пољопривреду ставе прст на чело и објасне како ће то наши сељаци гајити свиње када се тов не испалти ни новосадској “Неопланти”.
Новосадска индустрија меса „Неопланта“, у власништву компаније „Нелт“, затвара фарму свиња, а обуставиће и продају свежег меса. Како је речено, фармски бизнис биће обустављен привремено, а радиће се на унапређењу прерађивачког сектора.
-Током претходних година тржишни услови су се значајно променили, посебно у месној индустрији. Како бисмо наставили са даљим развојем и како бисмо створили предуслове за даље инвестиције, још боље услове рада и стабилност, донета је стратешка одлука да привремено изађемо из фармског бизниса и трговине и продаје свежег меса – нагласили су у „Неопланти“.
За „Агросмарт“ су казали да компанија има план да у наредном периоду кроз инвестиције подигне конкурентност у овим областима пословања, за шта је неопходно време и привремено заустављање пословних активности у овим организационим целинама.
-У међувремену, наставићемо да развијамо сегмент у коме смо најбољи и препознатљиви, а то је производња прерађевина. Дакле, у наредном периоду бићемо фокусирани на раст и развој месних прерађевина и јачање наше лидерске позиције у Србији и региону. На том путу, „Неопланта“ ће наставити да послује у саставу „Нелта“, уз пуну подршку свих чланица „Нелт групе“ – речено нам је у „Неопланти“.
“Неопланта” је једна од најугледнијих домаћих кланичних индустрија с огромном трдицијом и значајним тржиштем. Па ако се њој не исплати тов, како ће то онда сељак из Срема, Мачве или Бачке имати рачуницу да тови свиње. “Неопланта” има и продавнице и производи прерађевине навелико и опет зтвара врхунску фатрму, а своје прерађевине намерава да прави од туђег меса. Од чијег? Куповаће товљенике од паора? Који ће то срспки сељак производити јефтиније од онога што је “Неопланта” радила на Ченеју? Како ће се то исплатити тов 200 свња, а не исплати се узгој 20.000 товљеника?
Друга ствар на коју овај двојац без кормилара, Вучић-Недимовић, треба да одговори је да ли случај “Неопланте” показује шта је то улагање у развој прерађивачких капацитета, јер на преради и инвестицијама министар пољопривреде твди да ће подстаћи српску пољопривреду. Тврди Недимовић да нам недостају прерађивачки капацитети. Тврди исто оно што тврди и “Неопланта”. Прерада је кључ. Сада нека Недимовић одговори шта ће прерађивати кланице. Увозно или домаће месо или сви чекају да” Тенис” гаји свиње, а остали да прерађују? Можда је то решење. Ако је тако, онда нема друге него да и наши сељаци уложе у кланице па да у сваком селу имамо по десет произвођача паштета и виршли. Можда је најбоље да сваки сељак има своју кланицу, а свиње нека гаји ко мора. Што не би паори куповали свиње од “Тениса” па их онда прерађивали у валастите специјалитете с географским пореклом?
Апсурд до апсурада. Овде се наравно не ради о критици “Неопланте”, јер они раде шро морају, и свакако не би гасили фарму да им рачуница показује другачије. Пробелем су паори и статегија пољопривреде и инвестиција о којој прича Недимовић. А ништа друго и не прича него избацује начелне пароле које с реалношћу везе немају, али лепо звуче. Ето му пример месне индустрије па нека објанси концепт инвестиција и како ту да се убаце паори.
Можда Недимовић предложи сељацима, ако уопште некада нешто конкретно буде предложио, да почну увоз пилећег сепарата и да за прерађевине њега користе, а не месо. Сепарат кошта 50 динара килограм,а месо 400 динара. Можда је то пример развоја прерађивачке индустрије и развоја пољопривреде.
Милован Лукић, Агросмарт.нет