28.07.2011. – Север Косова и Метохије. Свака акција изазива реакцију
Неки српски политичари и медији пожурили су да назову људе који су запалили прелаз Јариње екстремистима. Да, несумњиво, њихове акције се не могу оправдати. Али не треба испустити из вида да је овај поступак био реакција на акције других екстремиста, које су из неког разлога назвали косовским специјалцима. А такође реакција на акцију оних који по закону треба да чувају правни поредак у покрајини. Говори представник Српског националног већа Косова и Метохије Саша Касаловић из Зубиног Потока.
Паљењем пунктова без неког разумног договора се не постиже ништа. То је сваком разумном и нормалном човеку јасно. Али ви морате да схватите, да ако неко, ко представља такву оружану силу, као што је НАТО или КФОР, дође и обећа да албански цариници више никада са полицијом неће доћи да на један подмукао начин угрозе нашу сигурност и безбедност, каже, ослободите све барикаде и дозволите несметано кретање КФОРа да би затим на један покварен начин преко ноћи поново инсталирали институције из Приштине, т.ј. полицију, и царину и специјалце – да је после нормално да и они који разумно размишљају не могу да исконтролишу појединце, који се осећају преварено и изиграно.
Са своје стране руководство општине Лепосавић нада се да ће НАТО војници радити на стабилизацији ситуације. Говори Радош Михајловић, заменик председника општине.
Ми се надамо да ће КФОР да буде разуман, да је он поприлично ту допринео да тензије порасту. То је неко наше виђење. Желе да помогну да дођу ти косовски цариници и полицајци на граничном прелазу. Ми се надамо да то није њихов мандат, да не би требали да то ураде. Тиме се излази из зоне резолуције 1244, што није нормално.
Врховни представник ЕУ за спољну политику и политику безбедности Кетрин Ештон пожурила је да изјави да је последњи развој ситуације на Косову недопустив, и позвала је Београд и Приштину на дијалог. Само што су сви косовски Срби које смо анктетирали уверени да се Албанци никада не би одлучили на свој северни поход без сагласности из Брисела. Као да чиновници ЕУ нису знали једноставну истину да свака акција изазива реакцију… Јасно да Приштина жели да успостави тоталну контролу над севером покрајине, али косовски Срби ће се и даље томе противити – цивилизованим путем, говори представник Српског националног већа Косова и Метохије Саша Касаловић из Зубиног Потока.
Не сагледавамо као могућност неки оружани сукоб ширих размера, и да на тај начин било која страна постигне нешто и дође до остварења свог циља. Али у ова три дана ми на терену смо се уверили да је рат информацијама, т.ј. дезинформацијама у сваком случају био активнији него све ово друго што је урађено. Ми ни на једну од тих провокација нисмо насели, нисмо држали блокаде, нисмо тражили преговоре. И једини услов, који смо више пута изнели у разговору са представницима КФОРа и осталима из међународне заједнице је био: нема Албанаца на административним прелазима Јариње и Брњак и на северу Косова нема проблема. И то је принцип у свим преговорима, које свакодневно обављамо. Значи, да не компликујемо ствари. И сада тврдимо КФОРу да је омогућено слободно кретање, да нико нема ништа против јединица КФОРа, јер по резолуцији 1244 оне су једине реалне и легитимне снаге, задужене за безбедност у овом делу Косова и Метохије.
Каква акције очекивати од мисије НАТО-а? По мишљењу историчара из Косовске Митровице Игора Војновића, лидери косовских Албанаца, пре свега Хашим Тачи, разговарају и са руководством КФОР-а као домаћини. Тако да успостављена контрола на прелазима од стране КФОР-а пре или касније довешће до доласка приштинских безбедносних снага овамо, сматра експерт.