Србија

Неким општинама у Београду мрвице од пореза?!

РАЧУНИ за уплату пореза на имовину, који последњих недеља стижу у поштанске сандучиће, шокирали су многе Београђане. Висина овог намета у директној је надлежности Града Београда, баш као и расподела прикупљених средстава између градских и општинских власти. Ове године на територији престонице очекује се приход од 15,81 милијарде динара.

Колико од прикупљеног пореза у Београду одлази граду, а колико остаје општини, одлучује Градско веће, а верификује Скупштина града. Посебно је занимљиво да се процентуални односи веома разликују од једне до друге јединице локалне управе.

По предлогу ребаланса буџета за 2015. годину, у најбољем положају су приградске општине Сопот, Младеновац, Лазаревац и Барајево којима ће остати сав новац од пореза на имовину. Доброј заради могу да се надају и у Обреновцу (75 одсто), Гроцкој (71 одсто) и Сурчину (49 одсто), док ће у другим деловима престонице највећи део пореског колача отићи на рачун града Београда.

Приликом расподеле новца Старом граду и Новом Београду ће припасти тек шест одсто, Савском венцу седам, а Врачару десет процената.

– Оваква подела новца од пореза на имовину потврђује моју ранију тезу да је реч о неправедној одлуци градских власти – за „Новости“ прича Душан Динчић, председник општине Савски венац.

– Слажемо се да део новца из богатијих општина иде у градску касу, а потом ка сиромашнијим локалним јединицама. Али, са оваквим процентима највише су оштећени они грађани који највише издвајају за тај порез. Требало би утврдити неки фиксни део.

Динчић је скренуо пажњу и на то да су многи квартови Савског венца при обрачуну пореза евидентирани као екстразона, иако они то због квалитета живота нису.

– Делови Сењака, Дедиња и Топчидерског брда уопште немају канализацију. Комуналне услуге чишћења су очајне. Зими, један број улица спада у пету зону приоритета, па се слабо одржавају и ретко чисте од снега – објашњава Динчић.

И председник општине Стари град Дејан Ковачевић се пожалио на расподелу средстава од пореза на имовину.

– Наши грађани из својих кућних буџета дају велике своте новца плаћајући порез, а њима се то кроз инфраструктуру мало враћа – прича Ковачевић. – Коловози, тротоари и фасаде су оштећени. Ми као општина, са овим средствима која добијамо од града, не можемо те радове да финансирамо.

Ковачевић је указао на то да централне градске општине имају и друге изворе прихода, те на основу тога могу да функционишу.

 

М. Т. КОВАЧЕВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!