* Дневни лист Haaretz објавио је да Израел већ три недеље има проблеме са функционисањем GPS-навигације, па су се многи војни и цивилни пилоти те земље жалили да им се током лета губио GPS-сигнал. А израелски војни радио Галеј Цахал објавио је да су проблеме изазивали руски радиоелектронски системи у Сирији или на бродовима у источном Медитерану
* Руски амбасадор у Тел Авиву, Анатолиј Викторов, демантовао је тврдње да је Русија крива што је и међународни аеродром главног града Израела „Бен Гурион“ имао проблеме са GPS-навигацијом
* Московски војни експерт Антон ЛАВРОВ: „Лов на дронове које терористи и њихови покровитљи усмеравају на Хмејмим траје без престанка. Један од најпоузданијих метода је утицање на GPS-трекере којима су ти дронови опремљени. Само, то се не ради широко као што су то чинили Американци за време рата против ирака 2003-ће. Руски ометачи дејствују усмерено – лишавају дронове који се приближавају Хмејмиму могућности да траже циљ по GPS-трекеру“
_____________________________________________________________________
НЕКО је протеклих дана делимично искључио сателитску GPS-навигацију за територију Израела.
Из самог Израела су одмах кренула сумњичења на рачун Русије, са упирањем прстом у руске системе за радиоелектронска ометања дислоциране у Сирији.
Дошло је дотле да је амбасадор Русије у Тел Авиву, Анатолиј Викторов, нашао за потребно да демантује тврдње да је Русија крива што је и међународни аеродром главног града Израела „Бен Гурион“ имао проблеме са GPS-навигацијом.
Лист Haaretz објавио је да Израел већ три недеље има проблеме са функционисањем GPS-навигације, па су се многи војни и цивилни пилоти те земље жалили да им се током лета губио GPS-сигнал. Тврдили су да су им се проблеми појављивали само током дана, па је све прошло без угрожавања живота и пилота и путника.
Власти Израела су морале да коригују процедуре за слетање и узлетање авиона и признале да су проблеми постојали у целом ваздушном простору земље.
Војни врх Израела је оптужио Русију, наводећи да су счличне проблеме имали и на Кипру, нарочито на аеродрому Ларнаке.
Израелски војни радио Галеј Цахал објавио је да су проблеме изазивали руски радиоелектронски системи у Сирији или на бродовима у источном Медитерану.
Исти радио је објавио да је Израел „поводом искрслих проблема започео консултације са Сједињеним Државама и једном европском земљом“.
Ово није први случај да неко сумњичи Русију за гушење GPS-сигнала. То је у фебруару тврдила Норвешка.
Убрзо је то учинила и Финска.
Представницима обеју земаља је било стављено до знања: ако дозвољњавате да НАТО држи војне маневре на вашим територијама уз саму границу са Русијом – не оспоравајте Русији право да у то време укључује своје радиоелектронске ометаче.
Ометач „Красуха“
Експерт московског Центра за анализе стратегија и технологија Сергеј Денисенцев не искључује могућност да на територији Израела прави сметње деловање руских ометача у Сирији усмерено против дронова које користе терористи за нападе на руску авио-базу Хмејмим.
Он истовремено указује да Русија нема никакав разлог да ометачима загорчава живот било коме у Израелу.
У Москви се не крије да је „Хмејмим“ под заштитом и ометеча „Красуха“.
Други московски војни експерт – Антон Лавров – сматра да су израелске оптужбе измишљене јер Москва нема никакав разлог да Израел лишава GPS сигнала и навигације, али наводи:
„Лов на дронове које терористи и њихови покровитљи усмеравају на Хмејмим траје без престанка. Један од најпоузданијих метода је утицање на GPS-трекере којима су ти дронови опремљени. Само, то се не ради широко као што су то чинили Американци за време рата против ирака 2003-ће. Руски ометачи дејствују усмерено – према одређеним циљевима. Још конкретније: лишавају дронове који се приближавају Хмејмиму могућности да траже циљ по GPS-трекеру“.
Ако Русија одбацује тврдње да је Израел лишила GPS-сигнала – ко је онда то урадио и зашто?
Факти
фото: ТАСС