Економија

Неконтролисан увоз млека из ЕУ у Србију тера наше краве у кланицу

Београд — О томе да ће увозно млеко бити озбиљна претња нашим фармерима много се лане говорило, сада нас је то и снашло, а ништа се у међувремену није предузело.

Одскора у Србији има и млека из земаља ЕУ, али и из комшилука. И то не само у радњама већ и у “слободној продаји“ на пијацама.

На новосадској Кванташкој пијаци продају се млечни производи из босанскохерцеговачких млекара, пише Дневник. За сада, у пијачној понуди у Новом Саду су млеко у тетрапаку и павлака произведени у млекари у Сарајеву.

Колико тренутно млека пређе нашу границу није познато, али, по подацима Управе царина, прошле године увезено је око 23.000 тона свежег млека, углавном из БиХ. У исто време извезли смо око 20.000 тона, углавном у Хрватску. Млека у праху лане смо увезли 3.500 тона, док смо извезли око две хиљаде тона.

Да смо претерали, најбоље говори податак да смо годину дана раније увезли око 16.500 тона свежег млека и 2.500 тона млека у праху. Сточари верују да је спољнотрговинска размена сада још неповољнија и да увоз расте. Истовремено, млекаре њима отказују откуп, углавном уз објашњење да квалитет сировине не задовољава стандарде.

Све више млека је неоткупљено. Велике млекаре правдају се да је млеко неодговарајућег квалитета, а заправо су препуне својих готових производа. Млекаре су приморане на мере које ће за последицу имати да хиљаде газдинстава неће моћи да остварују приходе, кажу у Удружењу произвођача млека Србије, уз тврдњу да наши фармери могу произвести довољно квалитетног млека, али не могу да се носе с разним спекулацијама на тржишту. Уместо да пијемо домаће млеко, наша деца пију концентровано, односно млеко у праху из увоза.

Министарка пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић најавила је извоз српског млека у Кину па тек ту ништа није јасно, пише лист. Хтели бисмо млеком, ни мање ни више, већ на кинеско тржиште, а млекаре одбијају нашу сировину, увозимо ко зна какво…

“Млеко које помузем, као и оно које помузу моје колеге фармери, за неколико сати с фарме стигне у прерађивачке погоне млекара”, каже фармерка Зора Феђвер из Товаришева. “Прошло је све потребне контроле, свеже је и сигурно. Међутим, млеко које долази из иностранства је прерађено у емулзију, која кошта 24 динара литар и коју млекаре даље прерађују. Питање је, стога, колико је и за потрошаче добро што ће пити јефтиније млеко направљено од такве сировине”.

Поменимо, европски млекари од почетка априла могу производити млеко у неограниченим количинама – Брисел је укинуо квоте уведене пре више од 30 година да би се спречила претерана производња и вишкови. Марија Данијела Лензу из Директората Европског савета за пољопривреду каже да се очекује да ће потражња млека на светском нивоу расти, посебно у земљама у развоју.

“Међутим, сведоци смо знатног пада цене млека, као и забране коју је увела Русија за увоз хране из ЕУ. Зато ће крај квота за млеко бити шанса, али и велики изазов”, сматра Марија Данијела Лензу.

Српски млекари већ губе трку с европским, уз годишњих 2.700 литара млека по крави спрам европских 8.000 литара.

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. ..”млеко које долази из иностранства је прерађено у емулзију, која кошта 24 динара литар и коју млекаре даље прерађују.”

  2. ministarka rece da imamo viska mleka?, onda imamo i svega ostalog viska?? a koko onda te iste viskove, uvozimo?? i to mnogo ne kvalitetnije, ono rece i stetnije po zdravlje/ ali je jeftinije. E, tu je ,,Resenje,, sto rece Sojic…

  3. тако су и у шпанији урадили пре десет година клали свову стоку да би отворили нове млекаре у пољској тад је цена меса билан ниска због конкуренције а и квалитет је био много бољи него данас кад је несташица стоке и млеко увозно и скупо

  4. ako dozvolite, umešao bih se malko u raspravu. da ima mleka to ste definitivno u pravu, međutim kao i o svemu ostalom imamo krivu sliku o njegovom kvalitetu. kao neko ko proizvodi mleko koje se direktno svakog dana izvozi za RUS federaciju ( a njihovi su standardi i pravilnici dosta strožiji od EU pravilnika) moram da vam pružim jedan zabrinjavajući podatak, verovali ili ne čak 85% (da 85), proizvedenih količina u Srbiji NE ZADOVOLJAVA OSNOVNE PARAMETRE PRAVILNIKA O KVALITETU MLEKA RS, a kamoli EU ili RUS. pitam vas, šta ćete sa njim? kome da ga prodate? ne radi se ovde više o Srpskom seljaku proizvođaču, već o Srpskom seljaku potrošaču. za 70-110 RSD, kupac želi mleko bez bakterija, mleko bez somatsih ćelija, mleko bez rezidua antibiotika. kako mi to ne umemo da obezbedimo, onda neko to mora da uveze. nažalost naši pravilnici nisu tako strogi, ali naši proizvodi ne ispunjavaju čak ni to. složićemo se u jednom, a to je da su mlekare (prerađivači mleka) strani kapital a ne domaće firme, tako da je i to što kupujemo “domaće” ustvari nečije “tuđe”. s’druge strane krenite od sebe….. volim i ja zastavu 10 i fiata 500l sa patriotske strane, ali bih svojoj porodici i prijateljima uvek radije preporučio audi A6 star 5-6 godina za te pare 🙂

  5. Dejan Reljic je apsolutno u pravu / Radim vise od 20 godina posao, koji je u tesnoj vezi sa proizvodnjim mleka – mogu reci da je vrlo uzak krug ljudi koji zapravo zna sta je mleko/ To nije bela tecnost, koju pomuzete iz vimena, vec proizvod, koji mora zadovoljiti neke, osnovne standarde / Samo veci proizvodjaci strogo vode racuna o kvalitetu sirovog mleka – ostale to slabo zanima i gotovo da ne ulazu nista u osnovne stvari, koje bi takav proizvod omogucile / Ne kazem da je lako investirati u danasnje vreme, ali to se jednostavno mora / Drugo i jos vaznije – u Srbiji se ceka decenijama na hrabrog ministra poljoprivrede, koji ce tzv farmerima saopstiti da sa 5 krava i 3 hektara zemlje nisu proizvodjaci, vec socijalni slucajevi / Kao takvi, nazalost, oni nikada nece moci da proizvedu mleko, koje kvalitetom odgovara zahtevima savremenih potrosaca / Na kraju da kazem da ne sporim lose namere inostranih investitora da se nasa proizvodnja unisti, kako bi nas lakse kolonizovali i ekonomski porobili, ali mi smo ti koji biramo stratege, koji bi trebalo da nas od takvog zla sacuvaju i povedu u pravom smeru/ To nikako ne mozemo ocekivati ni od jednog ministra, kojeg pamti, a narocito od nesrecnice kojoj je zapalo da lupeta o izvozu mleka u Kinu

  6. Примена ССП-а,уништава нашу пољопривреду,као и све остало.Без икаквог политизирања,ако желимо спасити оно што је од Србије остало,морамо се окренути себи и својим интересима!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!