Београд – Ако је судити по подацима Народне банке Србије о блокираним рачунима правних лица и предузетника на дан 31. децембра 2017. године, неликвидност је још велика бољка српске привреде. Тог дана у блокади су били рачуни 36.441 предузећа и 16.722 предузетника, а њихов укупан дуг „тежио” је 308,18 милијарди динара. Блокираних је око три хиљаде било више него истог дана претходне године.
Према извештајима Агенције за привредне регистре (АПР) за 2015. и 2016, српска привреда је почела да се опоравља. Профит остварен у 2016. био је већи чак 3,4 пута у поређењу с добитком исказаним у 2015. години, али се ликвидност привреде још не поправља.
Број дужника чији су рачуни блокирани се не смањује, што значи да је привреда још презадужена, а економисти тврде да су томе допринеле и банке високим каматама на одобрене кредите.
Упућени указују да је тренд опоравка српске привреде настављен и у 2017. Показатељи задужености, ликвидности, солвентности и профитабилности крећу се у позитивном смеру, али сва наведена побољшања још нису довољна да поправе годинама урушаван финансијски положај привреде.
По слову Закона о роковима плаћања, од априла 2013. испоручену робу и услуге држава, општине и јавна предузећа обавезни су да плаћају у року до 45, а приватне фирме до 60 дана. Држава од тада своје обавезе измирују у прописаном року и није „генератор неликвидности”.
Да су компаније још лоше платише потврдило је и истраживање „ЕОС матрикса”. Ипак, стање са наплатом је далеко од доброг, али је боље него 2009.
Према речима Ивана Николића, директора истраживања у Економском институту, анкета спроведена у зиму 2016. показала је да 67 одсто наших компанија плаћа своје рачуне у року. Редовне платише међу фирмама у Србији своје обавезе измирују у просеку до 46 дана од приспећа рачуна за наплату. И поред тога, по томе су само испред грчких фирми. За само 12 одсто рачуна на наплату се чека мање од 30 дана, а најредовније се плаћају услуге.
Сваки трећи рачун у Србији се не плаћа на време. После истека рока за плаћање компаније на свој новац чекају у просеку још 50 дана, док је у европским земљама то чекање сведено на 21 дан.
Занимљиво је да су грађани и предузетници редовније платише од предузећа. Иако имају краће рокове, 79 одсто њих измирује своје обавезе на време, што је европски просек. Што су рокови плаћања рачуна краћи, грађани и предузетници их редовније плаћају, и по томе су међу најбољима у Европи.
Законом о привредним друштвима прописано је да „предузетник престаје са радом по сили закона ако му је пословни рачун у блокади дуже од две године”. У том случају НБС или Пореска управа подносе Агенције за привредне регистре захтев за брисање предузетника из регистра. Тако је у 2016. из регистра избрисано 2.458 привредних друштава и 21.732 предузетника, а у 2017. 2.936 привредних друштава и 21.732 предузетника.
Брокер Ненад Гујаничић ипак сматра да је држава код нас превише болећива према нередовним платишама, а цех плаћају редовне платише, које чине здрави део привреде, што се коси са истовременим залагањем за тржишну привреду.
„У развијеним тржишним привредама дужници се једно време штите од поверилаца, како би им се пружила прилика да се опораве од тешкоћа које су их задесиле“, каже Гујаничић. „Али, то не траје предуго. Тамо стечајеви не трају годинама, па и деценијама, као што је то случај код нас“.
Народна скупштина Републике Србије усвојила је, на седници одржаној 14. децембра прошле године, Закон о изменама и допунама Закона о стечају, који је ступио на снагу, а који предвиђа бољу наплату поверилаца, смањење трошкова и скраћење времена стечајног поступка.
Александар Микавица, Политика.рс