Нећемо разговарати са марионетама Запада, рекао Башар ел Асад у првом говору после пола године. Сиријски председник рекао да власт „није пронашла партнера” за разговоре о решењу кризе.
Сиријски председник Башар ел Асад изнео је свој мировни план који укључује конференцију помирења “са онима који нису издали Сирију”, а потом формирање нове владе и амнестију.
“Прва фаза политичког решења би захтевала да регионалне силе престану да наоружавају опозицију и окончају терористичке операције и престану да контролишу границе,” рекао је Асад у првом јавном говору од јуна.
“Ми нећемо водити дијалог са марионетама Запада,” додао је Асад, како преноси Ројтерс.
Према његовим речима, влада “није пронашла партнера” за политичко решење кризе у земљи, али то не значи да није заинтересована за решење.
Сукоб у Сирији није сукоб између владе и опозиције, већ “између нације и њених непријатеља”, казао је Асад, како преноси АФП.
Председник Сирије је рекао да жали због патњи свог народа у грађанском рату, а своје противнике је назвао “непријатељима народа и Бога”, пренео је Би-Би-Си. Противљење режиму није револуција, оценио је Асад.
“За то су потребни људи који би то осмислили, потребна је идеја и руководство – а ко је лидер ове револуције?” упитао је он оценивши да су побуњеници само “гомила криминалаца”.
Асад је нагласио присуство верских екстремиста и џихадиста међу онима који се боре у Сирији, називајући их “терористима који спроводе идеологију Ал Каиде” и “слугама који знају само језик убијања”.
Ел Асад је, међутим, игнорисао захтеве да поднесе оставку, наводећи да је спреман на дијалог са “онима који нису издали Сирију”.
Према подацима УН, у побуни против Асадовог режима која је почела у марту 2011. године погинуло је више од 60.000 људи. Дипломатски напори да се оконча сукоб досад нису дали резултате.
Побуњеници су успоставили контролу над деловима територије на северу земље и формирали Савет који су САД и ЕУ признале као руководство земље.
Асадове снаге, међутим, пружају снажан отпор унутар и око великих градова укључујући Дамаск.
Изасланик УН и Арапске лиге Лахдар Брахими покушава да реализује план усвојен на међународној конференцији у јуну који предвиђа формирање транзиционе владе али не дефинише јасно каква би била улога Асада.
Брахими и руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакли су пре недељу дана да је решење путем преговора једина опција, а НАТО је у петак почео да распоређује пројектиле “патриот” у Турској како би помогао турским војницима да одбију нападе из Сирије.
РТС
nato rakete na tuskoj granici su protiv Irana!