Београд — Понуда сировине за кланичну индустрију Србије стално се смањује, цене живе ваге расту, што ће директно утицати на поскупљење меса у продавницама.
Месари и произвиђачи меса су истакли да је због такве ситуције, неминовно поскупљење меса у Србији најмање 20 процената, иако је већ у јуну поскупело близу 30 процената.
Поједним индустријама меса свакодневено недостаје 300 до 400 свиња у односу на уобичајене дневне потребе од око 1.000 комада.
Има меЂутим и оних који су бојећи се да неће моћи да отхране планирани број товљеника принуЂени да за клање продају прасиће, па и крмаче, што је додатна опасност за очување сточног фонда.
Понуда товљеника је знатно смањена као и да је са 195 динара по килограму живе ваге прошле недеље цена скочила на 205, а идуће ће бити 210 динара.
Пољопривредници кажу да изузетно тешког стања у домаћем сточарству држава требало да што пре притекне у помоћ.
Неопходно је ангажовати државне ресурсе и директно финансијски подржати све сточаре, како мале тако и велике, регистрована и нерегистрована газдинства.
Због сличне ситуације на тржиштима у окружењу и шире требало би очекивати поскупљења сточне хране, живе стоке и меса бар две године, навео је Јовановић и додао да би већ требало деловати преко Робних резерви.
За разлику од војвођанских произвођача и прерађивача меса месна индустрија „Јухор“ из Јагодине, не осећа несташицу сировина.
„Јухор“ је део „Делта Аграра“ има своје фарме свиња и јунади и „заокружен циклус производње“, изјавила је Тањугу саветник генералног директора „Јухора“ за производњу Невена Симић.
Производња меса у Србији је око 450.000 тона годишње и биће добро ако 2012. остане бар на том нивоу, истакли су у Привредној комори Србије.
У Србији се годишње троши око 42 кг меса свих врста по становнику, што је далеко испод европског просека.
Према подацима ПКС, потрошња меса у Србији по становнику лане је била четири килограма јунетине, 5,4 килограма рибе, 17,3 килограма свињетине и 17,2 килограма живинског меса.
Очекује се раст потрошње ниже вредних, јефтинијих, категорија меса, као и пилетине.
Танјуг