Економија

Нема ни уља ни кривца

У радњама и даље нема робе, али према резултатима контроле, нико није одговоран за то. Удружења потрошача питају где је завршило 50 одсто вишка производње зејтина

УЉА у радњама и даље нема, али за несташице, по свему судећи, нико није крив. Тако барем показују резултати испитивања тржишних инспектора који су покушали да открију које је одговоран за празне рафове. Уљаре очигледно нису, јер испоручују и више него уобичајено, чак и “на своју штету”. Ни трговце не можемо да кривимо, с обзиром на то да у њиховим магацинима нема зејтина.

Тако испада да је за несташице хране у радњама одговоран једино потрошач.

– Ми потрошачи смо криви што нас лажу – каже Горан Паповић, председник Националне организације потрошача Србије. – Тржишна инспекција је проверавала мале радње, где се зна да нема скривених залиха. Зашто се не провери колика је производња уља, као и где је завршило 50 одсто вишка. Ако се Влада одлучи на увоз, позваћемо потрошаче да купују искључиво страно уље, никако од домаћих произвођача.

Упоредо са празним рафовима, драстично су порасле цене намирница што отвара и сумње у тржишне шпекулације. Чак и стручњаци тврде да је ове године произведено довољно уља, шећера, млека и меса.

МЕСО, МЛЕКО 

ПОНУДА меса могла би бити много већа од нормалне, а потрошња изузетно мала и скромна, тако да ће вероватно и цене меса морати да иду наниже. 

– Проблем са понудом сточарских производа ће бити у наредним годинама и то је структурални поремећај – упозорио је Станковић. И млекари најављују могуће несташице крајем године. Годишња производња млека у Србији је 1,3 милијарде литара, што је довољно за домаће потребе. С друге стране, у Влади се незванично може чути да се припрема одлука којом би се обезбедило снабдевање млека и из робних резерви, као и могућ увоз млека у праху без плаћања утврђених прелевмана и царина.

 – Нема разлога за несташицу намирница и оне су вештачки створене – рекао је у понедељак Војислав Станковић, саветник у Привредној комори Србије Војислав Станковић.

– Психоза је вештачки створена, од стране монопола и картела који владају у том сектору, и сам тај сектор је одговоран за ову ситуцију, па већим испорукама уља треба стабилизовати тржиште, по прихватљивим ценама.

С друге стране, министар трговине Расим Љајић мисли да постоје објективни разлози због којих је дошло до несташица уља и шећера.

– Суша је донела 1,5 милијарди евра штете, па су цене бројних култура знатно веће него прошле године – рекао је министар Љајић. – Цена уља је порасла зато што је цена сунцокрета скочила због прича о суши. Уљари су пожурили да купе сунцокрет по цени од око 500 евра и то пре него што су урађени биланси, а када су ови завршени испоставило се да Србија поседује количине довољне, чак и за извоз од око 80.000 тона.

Према његовим речима, Влада увођењем увозних дажбина жели да заштити домаће произвођаче, јер је “питање да ли би они могли да издрже конкуренцију из иностранства”.

– Субвенције пољопривредним произвођачима у Србији су далеко мање него у земљама Европске уније – каже министар Љајић. – Годишњи род сунцокрета је био око 500.000 тона, а прерађивачки капацитети уљара су око 900.000 тона, што указује да би држава морала да даје озбиљније субвенције како би домаћи произвођачи засадили знатно веће количине под сунцокретом.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!