Министарка спољних послова Немачке Аналена Бербок истакла је да је став немачке владе да је неопходно међусобно признање Србије и Косова као независне државе и да без тога нема чланства у ЕУ, а уједно је апеловала на Србе да пререгиструју своја возила на косовске регистарске таблице јер у супротном “минирају суверенитет Косова”.
“ Србији је речено да се и то практично питање таблица мора решити и имплементирати све оно што је договорено! Поред таблица, неопходно је решити и питање у вези са струјом на северу Косова и томе ће се по налогу Берлина посветити изасланик у ЕУ Мирослав Лајчак у овом периоду енергетске кризе“, открила је Бербокова шта је све договорено са Александром Вучићем (са којим се због Косова састајала неколико пута ове године, као и Мирослав Лајчак).
Бербок је, на заједничкој конференцији за штампу са министарком спољних послова привремених власти у Приштини Доником Гервала-Шварц, истакла да је циљ Немачке да Западни Балкан стави у фокус ЕУ.
С тим у вези је истакла је да је битно да се „Косово и све њене суседне државе развијају у миру и на европски начин“.
„Има још око 9.000 српских регистарских таблица на Косову, што минира суверенитет Косова и доприноси поверењу, зато се то мора решити“, оценила је Немица.
Бербок је казала да је важно што су приштинске власти поручиле да Срби пререгистрацију возила неће морати да плаћају.
Бербок је више пута поновила да ће крај дијалога Београда и Приштине и нормализација односа бити завршени међусобним признањем Србије и Косова.
Рекла је да ће идуће недеље у Берлину бити одржана конференција министара спољних послова о Западном Балкану, додајући да је Немачкој важан Берлински процес и да је изасланику немачке владе Мануелу Сарацину дато у налог да ради на компромису како би конференција помогла успостављању заједничког тржишта на Западном Балкану.
Бербок је казала и да Немачка подржава чланство Косова у Савету Европе, као и да је време да се примени визна либерализација са Косовом.
Гервала-Шварц изјавила је да је мир на Балкану крхк и да је потребно веће присуство ЕУ, Немачке и НАТО и захвалила САД што су, како је рекла, услишиле захтев Приштине и послале додатних 3.000 својих војника на Косову, те је изразила наду да ће то учинити Немачка и друге земље.
„То је важно јер је моја земља Косово изложена претњама ратом“, тврди она.
Гервала-Шварц указала је на односе Русије и Србије и изнела тврдње да је недавно у Њујорку потписан споразум који се односи на усаглашавање спољне политике две земље, што представља опасност за потенцијални рат.