Франк Валтер Штајнмајер изабран је за новог председника Немачке. Штајнмајер, донедавно шеф немачке дипломатије, на том месту ће заменити Јоахима Гаука којем мандат истиче 18. марта.
Немачки председник се бира у парламенту, а за Штајнмајера је гласала велика већина посланика Бундестага. Он је био заједнички кандидат владајуће коалиције ЦДУ/ЦСУ и СПД.
Шездесетједногодишњи Штајнмајер, раднички син, који је, када је пре неколико година поклонио свој бубрег супрузи, покупио код Немаца и пуно ”људских поена”, одрастао је у традицији протестантске етике као вредан, дисциплинован, пажљив и једноставан.
АП за Штајнмајера наводи да је био поштован као шеф дипломатије, али и подсећа да је прошле године председника САД Доналда Трампа, који је тада био кандидат за Белу кућу, назвао једним од “проповедника мржње”.
За њега се у Немачкој каже да охрабрује и мири и да је срећа што у ери ”трампизма”, антиинтелектуализма, десног популизма и борбе против озбиљних политичара постоје и естаблишмент и људи попут Штајнмајера.
Шта, међутим, избор овог социјалдемократа по политичком уверењу, правника по образовању и протестанта по верском опредељењу може значити за Србију, којој је на путу ка Европској унији подршка Берлина неопходна, а економска сарадња изузетно важна?
Једно је јасно – Београд од сада у председничком дворцу ”Белви” има великог познаваоца српских политичких прилика и политичара, чија је реторика увек била одмерена и јасна.
За разлику од одлазећег председника Гаука, који се у току свог мандата није посебно бавио ни Балканом, нити Србијом, Штајнмајер познаје и догађаје и људе – још од времена владе Зорана Ђинђића. Он је у бројним посетама Београду, али и Приштини, и у разговорима у Берлину са српским политичарима знао да поручи да Немачка остаје искрен и поуздан партнер Србији на њеном путу ка ЕУ и да су билатерални односи изразито блиски и пријатељски.
Коректни односи са Москвом
За Србију би могло бити од значаја и то што нови шеф немачке државе, како се каже, има коректне односе са Москвом, за разлику од Гаука, оштрог критичара Кремља, који у току свог мандата није био у државној посети Русији.
Данашњи избор Штајнмајера први је велики избор у овој години – на јесен се, наиме, одржавају савезни избори и трка за ”канцеларску фотељу” у којој ће учествовати и Ангела Меркел, а из редова Штајнмајерових социјалдемократа, као канцеларски кандидат, и Мартин Шулц, па се аналитичари питају да ли је данас “повучен конац” даљих промена у врху државе, па и другачије политике Немачке по бројним питањима.
Ипак, избор Штајнмајера оставља простор за уверење да ће Србија остати “на радару” најмоћније европске земље.
Вестионлине