„Притисак на келнског шефа полиције Волфганга Алберса расте“, пише дневник Келнер штат анцајгер, који је открио нове непријатне детаље о новогодишњој ноћи у Келну: „Руководство полиције у граду је још током новогодишњег славља било јасно да је међу 1.000, делимично криминалних, младих мушкараца испред железничке станице било и људи из Сирије, Ирака и Авганистана, који су тек однедавно у Немачкој. Но, полиција до данас то није хтела да званично потврди и говорила је само уопштено о северноафриканцима и људима са арапског простора. Чланови синдиката сматрају могућим да су мотиви за такву уздржаност у информисању – политички.“
„Још у првом интерном завршном полицијском извештају 1. јануара рано изјутра, одговорни полицијски шеф смене је намерно прећутао информације о пореклу мушкараца које је полиција привела – иако је руководилац акције тражио да се у документима то наведе. Али, шеф смене то није учинио са образложењем да су у питању политички шкакљиве информације.“
Келнски таблоид Експрес преноси да је „током новогодишње ноћи полиција привремено одузела слободу петнаесторици мушкараца и цитира неименованог полицајца који је рекао да су ти људи у Немачкој дефинитивно тек неколико дана или недеља и да је међу њима 14 особа из Сирије, а једна из Авганистана. Он је додао да су ухапшени имали дозволе боравка које важе за време решавања захтева за азил. Подаци о тим људима се сада чувају у тајности, рекао је тај полицајац.“
Лист цитира једног његовог колегу који је рекао да полиција није била у стању да штити грађане; да је видео младе жене које су плакале и више нису имале на себи одећу, па ни доњи веш, након што их је гомила пропустила кроз шаке: „То су били призори који су ме шокирали и које тек треба да ментално прорадим. Осим тога, ми полицајци смо били упослени заштитом себе самих, јер смо били масивно нападнути.“ Полиција сматра да се у позадини свега води политика и тражи да се то не ради „преко њених леђа“.
Таблоид Билд цитира један „тајни извештај полиције“ у коме се говори о чак „неколико хиљада особа углавном мушког пола мигрантског порекла који су све врсте ракета, као и флаше, насумице испаљивали, односно бацали, у гомилу људи. Око 22:45 је настала велика гужва на платоу испред железничке станице јер је било много новопридошлих миграната. Жене – било да су имале пратњу или не – нашле су се у гомили пијаних мушкараца који су их вређали и сексуално напаствовали. Због сталног присуства полицајаца и присебних грађана на железничкој станици у последњи час су спречена силовања.“
Осећам се испипано
Новинарка ДW-а Сара Хофман и сама свакодневно путује с келнске железничке станице – места где су у новогодишњој ноћи жене хватане свуд по телу, брутално нападане и понижаване.
Дневник Зидојче цајтунг пише да је „ноћ пред дочек Нове године, а и за време самог дочека, како федерална полиција, тако и полиција Северне Рајне-Вестфалије починила низ грешака. Законодавци и полиција се годинама припремају за борбу против организованог криминала, а када се са њим суоче, делају потпуно неприпремљено – као што је то некада био случај приликом атентата на Олимпијским играма у Минхену.“
Килер нахрихтен сматра да је, „ако су наводи о заташкавању порекла починилаца и о правим размерама инцидената тачни, ово скандал, а и вода на воденицу оних који већ месецима оптужују службе безбедности да прећуткују какво је право стање ствари. Келнска полиција би коначно требало да каже истину. Њен начелник већ сада треба да буде смењен.“
„Они који траже већу безбедност, треба да покажу и спремност да дају више новца“, пише Ноје оснабрикер цајтунг, „на пример, за повећање броја полицајаца. Јасно је да су изазови – када је реч о раду полиције – све већи. Због избеглица, на границама се врше контроле. После напада у Паризу су и у Немачкој пооштрене мере безбедности. Све су то велики изазови. А докле ће све то да иде – не може се сагледати.“
Датум 08.01.2016
Аутор С. Бојић, Дојче веле
фото:ДПА