Нацрт плана према коме би Грчка требало да се одрекне евра израђује се у Немачкој, с обзиром на то да је ЕУ постала свесна чињенице да се грчки дуг отргао контроли, пише британски „Телеграф“.
Немачко министарство финансија активно притиска Грчку да прогласи банкрот и да среже своје дугове.
Министри финансија Еврозоне састају се у понедељак како би одобрили следећу траншу кредита од ЕУ и ММФ-а, осмишљену тако да одложи државни банкрот док нова грчка влада не доведе финансије те земље у ред. Међутим, најављене строге мере штедње изазвале су толико негодовање у Грчкој, да немачки министар финансија Волфганг Шојбле не верује да би било која влада могла да их примени.
Његов песимизам појачава чињеница да, према извештају ММФ-а, Грчка неће успети да укупан дуг доведе до 120 одсто ГДП-а до 2020. године, чак ни ако примени поменуте мере.
– Он једноставно сматра да Грци не могу да ураде оно што је потребно. А чак и када би неким чудом испунили своја обећања, он и многи други су убеђени да ни то не би извукло Грчку из понора – рекао је званичник Еврозоне.
Извор наводи да је идеја која се нуди уместо тога да грчка влада званично прогласи банкрот и започне преговоре са повериоцима о отпису дела дугова.
– За Шојблеа то је само питање времена – рекао је званичник Еврозоне.
Коментари немачког министра финансија бацили су власти у Атини у још већи очај. Они су у суботу покушали да звуче оптимистично, када се кабинет састао како би размотрио завршне детаље пакета штедње.
Мере штедње, које укључују смањење минималне плате, масовна смањења у јавном сектору и резање буџета у домену здравства и одбране, прошле недеље изазвала су хаос на улицама Атине.
Блиц