Стратешки интерес Србије, осим са Руском Федерацијом, је јачање пословних, политичких и државних веза са Немачком. Србија је кроз немачка улагања и финасијску подршку добила 1,6 милијарди евера и од 2001. године у немачким фирмама у Србији запослено је око 25.000 грађана Србије.
Гост Србије и првог потпредседника владе Александра Вучића будућег премијера је био бивши немачки канцелар Герхард Шредер који је био близак пријатељ покојном премијеру Зорану Ђинђићу али и пословни партнер и пријатељ Владимра Путина.
„Србија се неће плашити да буде пријатељ Немачке“
Шредер је приликом посете рекао:
“Будућност Србије је у ЕУ и то одговара не само жељама грађана те земље данас, већ историји и менталитету те земље, а то је била и визија бившег премијера Зорана Ђинђића. За Немачку је Србија кључна земља на Балкану.“
ЕУ и Немачка желе политички стабилан и економски просперитетан Балкан, сто значи да ће Берлин подржати Србију на њеном путу ка Европи и то не само речима, већ и делима.
Први потпредседник Владе Александар Вучић каже:
„Србија се неће плашити да буде пријатељ Немачке – а то значи да испуњава своје тешке спољно политичке обавезе, али и унутрашње, као и тешке реформе и да се излечи од социјалиситичког самоуправљања како би направили модерну земљу тржишне економије. Ту нећемо правити компромисе“.
Спољнополитичке обавезе су, пре свега, у хармонизацији политике Србије према ЕУ у односу на колективну безбедност, однос ЕУ према Русији али и дефинисање толерантнијег става према статусу Косова у евроинтеграциајма и светским организацијама.
Немачки захтеви
Поред тога немачка од Србије тражи и радикалније реформе државне и јавне управе, финансија и борбу против корупције и криминала. Недавна посета Александра Вучића некадашњем канцелару Хелмуту Колу, “ученику” Конрада Аденауера који је обновио Немачку после ИИ светског рата, потврђује да Вучићева влада у Немачкој види свог пословог партнера „број један“ и заштитника на путу ка ЕУ.
Немачка ће од Србије тражити испуњење и одређених обавеза, пре свега поводом великог продора Немачке у Србију у сфери енергетије, рударства, саобраћаја и утицаја на регионалин развој Србије. Немачка ће од Србије тражити регионализацију на нивоу еврорегија и региона.
Руска Федерација и Немачка биће два кључна економска и спољнополитичка партнера и “савезника” Србије. Немачка од Србије тражи убрзану приватизацију која омогућава продор страног капитала и решавање имовинских проблема везаних за реституцију и денационализацију. Могу се очекивати и извесна Немачка потраживања, пре свега на основу немачких власничких листова, одузете имовине од немачке мањине одмах после ИИ светског рата.
Никос Арванитес, Атина
Балкан Магазин
То је лепо што имамо добре економске односе са њемачком, али наши политичари су одбијали односе са Русијом па су опет односи са Русијом добри. Шта би било да см одмах имали само са Русијом добре односе а са другима из нама битног интереса???
Valjda ovo razumeju oni koji to treba da razumeju.