Неуспели пуч у Турској једна је од главних тема у немачкој штампи која оцењује да ће он турском председнику Ердогану краткорочно помоћи да учврсти власт и обрачуна се са противницима, али да ће дугорочно систем заснован на свемоћи председника колабирати, преноси Радио Дојче веле.
“Лајпцигер фолксцајтунг” пише да су пуч изгледа покушале да изведу неке војне јединице које су тајне службе погрешно информисале о изгледима на успех, ако их нису чак и послале у акцију.
“Влада је оцигледно била сигурна да ће имати ситуацију под контролом. Сврха свега: трајно учвршчивање власти Ердогана. Сада ће доћи реформа устава и диктаторски председнички режим. Сумњива је и журба са којом се сада реагује: 2700 судија је отпуштено једним потезом пера а они немају ништа са исценирањем пуца. И то је изгледа дуже планирано”, наводи се у тексту лајпцишког дневника.
“Нордвест цајтунг” из Оденбурга пише да Ердоган сада има изговор да с једне стране разбије последње бастионе секуларног кемализма у правосуђу и армији, и, с друге стране, да уништи мистично-интелектуални покрет Гулена.
“Председник је крваво озбиљан: сада ваља уништити политицке противнике. Већ се говори о увођењу смртне казне. Уколико се то деси, неће помоци ублажавање ситуације: визе би морале бити укинуте, а преговори о приступу ЕУ – прекинути”, указује лист.
“Фолкшстиме” из Магдебурга оцењује да је Ердоган заправо реаговао контрапучем и жели да претвори своју земљу у исламски обојену диктатуру, што је против Устава.
“То може да се допада необразованом сеоском становништву. Али међу западно орјентисаном елитом у Истанбулу и другим великим градовима, после пучистицког шока ће доћи до побуне. Исламска конзервативна партија АКП (Странка правде и развоја) ће краткорочно држати земљу под апсолутном контролом. Али, најкасније за четири или пет година, систем ће колабирати”, оцењује тај лист, а преноси Радио Дојче веле.
И берлински Тагешпигел очењује да ће председник на крају бити свемоћан што није у складу са европским вредностима.
“На крају ће председник бити свемоћан. И то се све дешава у земљи која је НАТО-партнер, члан Савета Европе и претендент на чланство у Европској унији. Због тога није прихватљиво све што се у Турској дешава. Ако се заиста још и уведе смртна казна, бице то крајње време за разговор који би разјаснио ствар,” пише лист.
Тагешпигел зато сматра да се Ердогану треба обратити језиком “који разуме” и јасно му рећи какве га последице чекају и какве санкције би биле могуће”. Ердогану су потребни НАТО због безбедности и Европа због привреде, додаје лист.
“Штуртгатер нахритен” указује да се ретко када олакшање у свету толико мешало са речима опомене једној демократски легитимисаној влади као што је то сада случај са турском владом.
“Њој се шаљу поруке да на свом легитимном путу борбе против пучиста не заборави на средства правне државе и да не изврши неумерену одмазду”, пише лист.
Танјуг