Конзервативна ЦДУ/ЦСУ (савез Хришћанско- демократске уније и баварске Хришћанско-социјалне уније, иступа као једна странка на савезним изборима) канцеларке Ангеле Меркел, према резултатима најновије анкете агенције ИНСА, изгубила је скоро четвртину гласова у односу на последње изборе 2012 (тада је добила 41,5 посто гласова).
Само у последњих недељу дана, ЦДУ/ЦСУ је изгубила око 2,5 процената преференција међу гласачима али и даље, са 32,5 одсто присталица, остаје најјача немачка странка.
Насупрот томе, изразито је ојачала непарламентарна Алтернатива за Немацку (АфД) која је, према овој анкети, постала трећа политичка снага у земљи.
Према немачким политиколозима, слабљење странке канцеларке Меркел је последица унутрашњих неслагања у погледу имиграционе политике. Сви се слажу да треба смањити број избеглица и других имиграната којих је лане Немачка примила око 1,1 милиона али се разликују у ставовима како то уцинити. Наиме, док Меркел заговара целоевропско решење, које подразумнева распоређивање избеглица између земаља ЕУ и бољу контролу и заштиту спољних граница Уније, друга струја, углавном из ЦСУ, заговара затварање граница Немачке и утврђивање максималног броја избеглица које ће Немачка примити.
Блиске погледе са овим другим крилом у ЦДУ/ЦСУ има АфД која тражи ограничење имиграције и уз то враћање знатног броја избеглица које су за последњих годину-две ушле у Немацку. Ова странка на последњим изборима није, истина за мало, прешла цензус гласова од пет посто и тако није ушла у парламент али сада би за њу гласало чак 12,5 посто бирача, један посто више него пре недељу дана.
На другом месту по изборним префенцијама је и даље Социјалдемократска партија (СПД) са 22,5 посто а то је 3,2 посто гласова мање него на последњим избрима што се, такође, доводи у везу с имиграционом кризом. На четвртом месту би била посткомунистичка Левица која има за собом око 10 посто бирача, Зелени на петом месту имају 9,5 посто преференција тј око пола процента мање него пре четири године. У парламент би ушла још и Слободна демократска странка (ФПД) којој би дало глас 6,5 одсто бирача.
Балкан магазин