БЕРЛИН – Пољопривредници у Немачкој упозоравају да би због рата у Украјини веома брзо могло доћи до „експлозије“ цена прехрамбених намирница.
Потпредседник Удружења пољопривредника Шлезвиг-Холштајна, Клаус-Петер Лухт, рекао је за дневник „Билд“ да би хлеб могао ускоро коштати 10 евра.
У супермаркетима се раст цена већ осећа.
Прошле недеље је досконт „Алди“ повећао цене 150 производа.
Према „Лебенсмител цајтунг“, килограм брашна кошта сада 45 центи, што је раст цене од 15,6 одсто, тост-хлеб кошта 89 уместо 79 центи, а пола килограма „пене ригате“ од скоро стаје 69 уместо 49 центи.
Цена био-кафе порасла је за чак један евро.
Лухт упозорава да би поједини производи могли у потпуности нестати са рафпва, као што је сунцокретово уље, мармелада…
Сунцокретово уље у многим продавницама се разграби у раним јутарњим сатима, а тамо где се може наћи, кошта уместо 1,39 евра по литри, 1,79 евра.
Аустрија: Хлеб поскупљује до 20 одсто
Хлеб и пецива ће у Аустрији поскупети за до 20 одсто, најављује представник аустријских пекара Јозеф Шрот.
„Поскупљује брашно, а тиме и хлеб, земичке и сва пецива. У зависности од производа, рачунамо са скоком цене између 10 и 20 одсто. Не можемо другачије“, објаснио је Шрот за дневник „Естерајх“.
Рекао је да нису само сировине осетно поскупеле, већ и енергенти.
„Морам хлеб да испечем и онда и испоручим. И ту имамо трошкове“, навео је Шрот.
Трговци Аустрије упозоравају – све ће поскупети
Удружење трговаца Аустрије полази од тога да ће у наредним недељама и месецима готово сви производи свакодневне употребе поскупети.
Већ последњих недеља су Аустријанци, приликом дневне куповине, осетили раст цена, а и неки производи се тешко налазе, као што су млечни производи, конзервирани производи, производи хигијене за жене.
Разлог за несташицу појединих производа у продавницама јесте што су многи Аустријанци управо те производе покуповали да би их слали украјинским избеглицама као помоћ.
Међутим већ наредних недеља, упозорава Удружење, треба рачунати са нестанком даљих производа из рафова, а разлог сада више неће бити хуманитарне природе, већ несташица, а посебно ће бити погођени производи животињског порекла.
Удружење трговаца, за лист „Хојте“ истиче да рат у Украјини, која је важила као житница Европе, а и одлука Италије и Србије да забране извоз, поскупљује храну за животиње, што ће потрошачи брзо осетити.
Несташица ће се одразити на цену меса и других животињских производа.
Раст цена неће бити видљив само у супермаркетима, већ И ресторанима, пошто су многи угоститељи користили месо из Украјине, наводи Удружење.
Удружење истиче да је добро што ће гастрономија прећи на домаће производе, али повећана потражња довешће до раста цена.
Најављују и поскупљење производа који немају никакве везе са Украјином и тамошњим сукобима, као што су кафа, кечап, али и конзервирано поврће и воће.
Удружење истиче да је тренутна кризна ситуација многе људе подстакла да праве залихе.
Растуће цене погодиће све шире слојеве грађана у Аустрији.
Удружење указује да већ сада 14 одсто Аустријанаца себи може приуштити само најосновније, а њихов број стално расте.
Удружење наводи да ситуација не погађа само потрошаче, већ и трговце, јер је, на пример, цена тоне соје порасла са 400 евра на 1.050 евра.