Кинеска иницијатива “Један појас један пут” је важан пројекат, коме би се европске државе радо придружиле, саопштила је немачки канцелар Ангела Меркел, која је нагласила да би сарадња требала бити заснована на реципроцитету из Пекинга.
“Ми, као европљани, желимо да одиграмо активну улогу и то мора довести до одређене узајамности и још увек се споримо око тога”, рекла је Меркелова.
Коментар је уследио убрзо након разговора с француским председником Емануелом Макроном, предскедником Комисије ЕУ Жан Клод Јункером и кинеским председником Кси Ђинпингом, који тренутно борави у државној посети Француској.Кинески председник је дошао у Француску након тродневне посете Италији. У суботу, Рим и Пекинг потписали су меморандум о разумевању о придруживању Италије кинеској иницијативи “Један појас један пут”. Тај потез нису добро примиле европске земље, посебно Француска и Немачка. Француски председник Емануел Макрон је позвао на консолидиранији приступ према Кини међу европским савезницима, у исто време када је Париз потписивао уговоре с Пекингом вредне више милијарди еура.
Очекује се да ће иницијатива “Један појас један пут” пружити ефикасну повезаност и подстаћи сарадњу Кине са више од 152 земље у југоисточној и централној Азији, Блиском истоку, Европи, Латинској Америци и Африци путем различитих инфраструктурних пројеката, дуж линије Пута свиле.
Пројекат, који је Ђинпинг предложио 2013. године, обећава да ће значајно ојачати глобалну трговину, смањујући трошкове трговине за половину укључених земаља. Кина је уложила велика средства у амбициозни пројекат са пријављеним 900 милијарди долара који су потрошени на пројекте у партнерским земљама. Већину инвестиционих пројеката иницијативе “Један појас један пут”, како се наводи, највише ће користити кинеске државне компаније.
фото: АФП