Свет

Немачке специјалне службе су већ сто година у Авганистану

Кад је у пролеће 2013. године руководство СРН изјавило да ће на још две године оставити свој војни контингент на северу Авганистана после извођења војске, постало је јасно – немачке специјалне службе су овде створиле ефикасан систем који је у стању да минимум осигура безбедност и војних лица и цивилних суграђана. То не изненађује. Немачка обавештајна служба је почела да ради у овој земљи 1915. године.

Тада је у Кабул стигла „мисија Нидермајера-Хентинга“ (Niedermayer-Hentig) с циљем да наговори авганистанског краља да започне рат против Британске империје. Званично објављени „неуспех“ мисије је данас под великим знаком питања. Краљ је био убијен 1919. године у завери „германофилске“ групе авганистанких велможа, а убрзо је почео и трећи англо-авганистански рат.

Уочи Другог светског рата Немачка је модернизовала авганистанску војску, а немачка полиција је обновила систем тајних служби и полиције. Плашећи се устанка племена Британија ни у Првом, ни у Другом светском рату није ризиковала да повуче борбене јединице с авганистанске границе и на стотине хиљада војника из Британске Индије нису доспели на европске фронтове.

Почетком 50-их година у Авганистану је почела с радом резидентура службе за спољашње обавештавање BND. У децембру 1954. године успостављени су дипломатски односи између СРН и Авганистана и немачки саветници су обучавали кадрове полиције и специјалних служби све до 1979. године. После смене режима у Немачкој важни информатори BND су постали бивши шеф полиције Кабула и министар трговине, а бивши шеф авганистанске специјалне службе је радио у BND под псеудонимом „Francis“. Западна штампа је 1979. године писала да обавештајна служба није „провалила“ совјетски улазак у Авганистан. У ствари, руководство немачке обавештајне службе је једноставно игнорисало упозорења својих аналитичара. Почетком 1980-их колеге су предухитриле BND у успостављању контаката с најутицајнијим лидерима „муџахедина“. BND су остале само раштркане маоистичке групације. Међутим, давнашње везе између BND и пакистанске обавештајне службе ISI омогућиле су јој да отвори испоставе обавештајне службе у Исламбаду, Карачију и Пешавару. По неким подацима, полицијске специјалне службе GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9) су спремале борце код Пешавара, а у Баварији су обучавали стручњаке за уништавање тенкова.

Након свргавања режима талибана преко половине политичара који су се окупили у Петерсбегу како би основали нову владу Авганистана, било је у контакту с BND. Тада је у BND прешло око 300 специјалиста из бундесвера, а немачки обавештајци у Авганистану су почели да раде под „фирмом“ НПО. Данас у Авганисану раде BND, војна обавештајна служба ANBw и војна обавештајна служба MAD. Заједно са савезницима они су у Авганистану основали неколико група обавештајне службе агената (HUMINT). Успостављени су блиски пословни односи с авганистанском специјалном службом – Националном управом за безбедност. Немачка за њу и полицију припрема кадрове и испоручује им специјалну опрему. Концепција сарадње је да се обуче авганистанске колеге усмерене на обавештавање тако да остану „у строју“ у случају било какве промене режима у земљи. Од краја 2001. године немачка војна специјална служба KSK (Kommando Specialkrafte) је заједно с авганистанским оперативцима успешно преносила податке агената војне обавештајне службе и испостава BND у Кабулу, Кундузу и Фајзбаду, ликвидирајући и хватајући на десетине пољских командира и уништавајући велике магацине с оружјем на северу Авганистана.

Као и већина колега, немачка обавештајна служба испипава контакте и с руководством талибана. Тако је 2005. године у Цириху руководство BND водила незваничне преговоре с извесним представнициам руководства талибана у вези раскидом њихових односа с „Ал Каидом“.

У последњих десет година војни аспекат и методе учествовања Немачке у IFOR су стално подвргавани критици, како у земљи, тако и у међународној стручној средини. Сад, кад нема напретка у агресивним концепцијама њених савезника које се стално мењају, а везане су за јачање позиција у Авганистану након извођења војске, резултати методичног рада немачких специјалних служби очигледно показују – могу се обавити само оствариви задаци. Нарочито у Авганистану.

Вадим Ферсович,

 

Извор: Глас Русије, фото: ЕПА  

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!