Немачки адмирал Елмар Лудвиг Шмелинг својевремено је отеран у пензију јер се са ставом да после пада Варшавског савеза НАТО мора да се реформише, а не да води агресивну политику, није уклапао у амбиције тријумфом заслепљеног Запада. Незахвалну позицију која контрира званичним ставовима Алијансе, али и његове матичне државе Немачке, додатно је потврдио реченицом да га је „као немачког официра стид да његова држава по трећи пут у том веку напада Србију“.
Изговорио је то поводом злочиначког напада Алијансе на Савезну Републику Југославију 1999. Од тада је чест гост у Београду, а протекле недеље у српску престоницу довела га је Међународна конференција посвећена трагању за безбедним светским поретком. На скупу је имао запажено излагање на тему „Пропуштена могућност – неуспех НАТО“.
Повод конференције биле су годишњице – седам деценија од савезничке прерасподеле света на Јалти, исто толико од Конференције у Потсдаму и четири деценије од усвајања Хелсиншког завршног документа. Ови историјски догађаји су у великој мери остали у сенци актуелних дешавања у свету који неки већ карактеришу као почетак трећег светског рата.
Зато смо адмирала Шмелинга питали за мишљење о кључним безбедносним проблемима данашње Европе – реци миграната са Блиског истока којој се не назире крај и тероризму муслиманских екстремиста који након напада у Паризу 13. новембра почињу озбиљно да обликују свакодневицу данашњих Европљана.
Да ли сматрате да је доласком мигрантског таласа угрожена безбедност Европе?
– Апсолутно! И видим непосредан контекст и блиску везу између онога што се до сада догодило у сфери такозване безбедности, под којом су се увек подразумевале војне безбедносне структуре, и чињенице да људи сада напуштају своје домове који су уништени као последица чињенице да НАТО авијација троши око милијарду долара годишње. Кривим НАТО, нарочито, јер долазим из те организације и видим непосредну везу безбедносне ситуације и миграција. Друга ствар је унутрашња стабилност државе. Ми смо суочени са веома опасном ситуацијом јер је угрожена и политичка стабилност.
Значи ли то да сте против политике „отворених врата“ Ангеле Меркел?
– Мислим да она није имала алтернативу. Понела се беспомоћно, као и сви политичари у мојој земљи до сада. Нико до сада није урадио темељну и реалистичну анализу онога што се догодило. Они су затечени догађајима и немају ниво анализе о томе шта се дешава, нити имају идеју шта следи даље.
Јелена Арсеновић, Јелена. Л. Петковић – Вести