Немачка тајна служба БНД је битно променила своје погледе на грађански рат у Сирији и сада сматра да се председник Башар Асад стабилизовао и да може водити успешно рат против устаничких јединица. То пише немачки Шпигл (Спиегел) који је успео да дође до интерног извештаја који је директор ове службе Герхард Шиндлер (Сцхиндлер) поднео челним немачким политичарима на једном недавном тајном састанку. Укратко, Асаду је успело да преокрене ток рата у своју корист и сада све успешније потискује побуњенике…
Магазин подсећа да је још колико лане, крајем лета Шиндлер влади и посланицима најављивао да ће Асад највероватније пасти почетком 2013. Не само да се то није догодило, него се десио прави преокрет. Јединице Асада сада поново контролишу трасе за снабдевање које су изгубиле. Армија сада може реаговати на пубуњеничке препаде и штавише повратити изгубљене позиције.
Ипак, БНД упозорава да Асадова армија није (још) довољно ојачала да би могла поразити побуњенике али је евидентно да у последње време напредује, а тако ће бити бар у наредних месец-два.
Сиријским владиним снагама успело је последњих недеља да поново ставе под контролу област између Дамаска и Хомса, укључујући и обални регион Хомса. Војници верни Асаду, истисли су побуњенике из неколико предграђа главног града и одсекли их од траса за снабдевања на западу Сирије.
Устаничке снаге, према БНД, чине расцепкане, појединачне групације од којих је неколико повезано с Ал-Каидом, а често се боре између себе за превласт. Неке скупине, суочене с великим тешкоћама у снабдевању, посебно оружјем и муницијом, изгубиле су контролу и над путевима којима би могле евакуисати рањенике и по потреби повлачити се на повољније позиције.
Уколико би се конфликт наставио овако како се одвија последњих недеља, снаге владе би, према Шиндлеру, могле до краја године повратити контролу над целом јужном половином Сирије. Побуњеницима би тако остао само север који, медјутим, добрим делом контролишу Курди.
Но, због овог промењеног односа снага у догледно време теже се могу очекивати некакви преговори између сукобљених страна и решење конфликта. Поред тога, показује се да опозиција нема никакво „функционално вођство“ и да борци на сиријској територији не признају опозиционе политичке лидере који живе у иностранству.
Сукоб у Сирији траје већ скоро две године и у њему је, према опозиционим изворима, живот изгубило око 120 хиљада, а број избеглица се приближава цифри од једног милиона. Међунардона заједница настоји да зараћене стране приведе мировном столу али засад са мало успеха.
Балкан Магазин