Свет

Немачки медији: Кина је незаустављива, одбројани су дани Америке као суперсиле

Доналд Трамп је покличем “Прво Америка” постао председник. Али, у будућности би Кина могла бити та која ће заузети на прво место, како економски тако и политички, сматра Миодраг Шорић, преноси Дојче веле.

Како је само Доналд Трамп ударао по Кини током предизборне кампање: Пекинг годинама САД “вуче за нос”, краде интелектуалну својину, вештачки држи националну валуту ренминби слабом само да би Америку преплавила јефтином кинеском робом и тако уништила домаћа радна места. Предизборни Трамп је обећао драстичне промене, најављивао казнене царине против Кине како би амерички интереси поновно дошли на прво место.

Трамп је у међувремену готово годину дана на власти, а ниједно помпезно обећање није испуњено. Напротив: на својој азијској турнеји Трамп демонстрира велико пријатељство са кинеским председником Си Ђинпингом док кинески председник Трампове комплименте прати умереним осмехом.

Американци зависе од великодушности Кине

Амерички председник је изгледа схватио како стоје ствари у реалности. Кинеска привреда је у вртоглавом расту већ деценијама. Удео Кине у глобалним експортима у међувремену износи 14 посто уз узлазни тренд. Американци каскају са 10 посто. Американци живе на кредит и зависе од великодушности Кине, кад су кредити у питању.

Пекинг је годинама своје огромне суфиците улагао у америчке менице. Тако су Кинези постали, кад је у питању Америчка централна банка, највећи поверилац САД. Ако им се прохте, једноставно могу затворити прилив новца и тако америчку економију бацити у дубоку кризу. Наравно да Пекинг то неће учинити јер би то нашкодило и самој Кини. Ипак: овакав положај је добар за самопоуздање.

У преговорима са Кином је САД дужник и то није занемарив осећај. Амбасадор Кине у Вашингтону пуца од самопоуздања. У међувремену, и у то је сигурна већина економиста, још је само питање тренутка када ће Кина од САД преузети улогу водеће економске силе. Кинески председник уопште не допушта да се на њега врши притисак.

Успон Пекинга на трон је пројекат који је осмишљен дугорочно. Конкурирајуће кинеске провинције су се ујединиле за време владавине Мао Цедунга. Под владавином Денг Ксјиаопинга је започео економски узлет. А под палицома Ђинпинга, кинеска спољна и безбедносна политика ће толико ојачати да се на глобалном нивоу више неће моћи доносити одлуке без благослова из Пекинга.

Трамп то не може да спречи. Дани Сједињених Држава као суперсиле су одбројани.

Дојле веле

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!