Мађарско неслужбено владино гласило Магyар Немзет пледира за излазак Мађарске из ЕУ-а. Крије ли се иза те идеје сам предсједник владе Виктор Орбан?
Мађарски лист Магyар Немзет („Мађарска нација“), неслужбено гласило владе, често има улогу својеврсног полигона за тестирање. У њему се лансирају теме за које премијер Виктор Орбан и чланови његове владе желе знати какво је расположење јавности, али без да сами директно покрену то питање. Тако је опет било и прошлог викенда. Лист је недавно покренуо расправу о теми која је чак и у мађарским владиним круговима до сада била табу: излазак Мађарске из Еуропске уније.
„Вријеме је за разговор о Хуxиту“, насловио је Магyар Немзет њемачку верзију тог прилога. То је одјекнуло попут бомбе: о томе су извијестили скоро сви већи медији, опорбени политичари су се згражали, многи коментатори су изразили забринутост. Није чудо: око тога да Мађарска спада у ЕУ до сада је владао, унаточ дубоким политичким подјелама у земљи, надстраначки и друштвени консензус. Један од ријетких који у тој земљи још уопће постоје.
Сада се излазак Мађарске из ЕУ-а отворено и озбиљно предлаже у најважнијим владиним медијима по први пут након 2010., дакле након доласка Орбана на власт. То је без преседана.
У мађарској верзији чланка у листу Магyар Немзет пише: „Сада напокон озбиљно морамо размотрити наш могући излазак из савеза држава који крвари из тисућа рана, показује империјалне симптоме и понаша се подцјењивачки и арогантно према својим источноеуропским чланицама.“
Разлог: „Наши путеви су се раздвојили. Док Запад већ потпуно свјесно раскида с кршћанским моралом и свјетским поретком и умјесто тога најављује изградњу козмополитског, безличног свјетског друштва, које се ослања на безграничну самодопадност и самоуништење индивидуе. Ми, Мађари, Пољаци и Средња Еуропа се чврсто држимо наших тисућљетних културних и вјерских темеља.“
Влада је била унапријед информирана?
Чланак је написао политолог Тамас Фрицз, који је познат по својим радикалним позицијама на десном рубу. Но он није политички аутсајдер него водећи члан важних организација блиских Орбану, попут Форума цивилног удруживања (ЦÖФ). Тај Форум организира периодички такозване „мировне маршеве“ – демонстрације моћи Орбанове владе с десецима или стотинама тисућа судионика, на којима се већином чују оштри говори против ЕУ-а.
Због тога је вјеројатно да су владајући кругови били унапријед информирани о Фрицзовом чланку или су га можда чак с њим договорили. Тему Хуxит прошлих је тједана начело више мађарских политичара из владајуће странке – али само индиректно.
Ласзло Кöвер, предсједник мађарског парламента, почетком српња је у једном интервјуу изјавио да би данас на референдуму о чланству у ЕУ-у „посве сигурно гласовао против“. А министар финанција Михалy Варга прошли је тједан рекао да би на референдуму, додуше, тренутачно гласао с „да“. Али да би то питање могло добити ново значење крајем овог десетљећа, када Мађарска почне више уплаћивати у прорачун ЕУ-а него што из њега добије.
„Постоји и живот изван ЕУ-а“
И Виктор Орбан је у прошлости повремено изјављивао да „наравно, постоји и живот изван ЕУ-а“, задњи пут 2016. у вези с Бреxитом. У овој најновијој расправи се до сада није изјаснио.
Но протеклих година се све чешће и агресивније сукобљавао с ЕУ-ом, недавно око мађарског закона којим се забрањује такозвана хомосексуална и транссексуална пропаганда код малољетника. У тим споровима Орбан је све јасније говорио да одбија ЕУ у његовом садашњем облику.
Мађарски опорбени политичари сматрају да се иза чланка у листу Магyар Немзет крију Орбан и његови сурадници. „Почела је Орбанова кампања за излазак наше домовине из Еуропске уније“, написала је на Фацебооку лијево-зелена политичарка Тимеа Сзабо из странке Дијалог за Мађарску. Слично су се изјаснили и скоро сви други опорбењаци.
Тренутачно излазак из ЕУ-а још увијек није у Орбановом интересу, каже мађарски политолог Петер Креко за ДW. „Али у његовом је интересу окретање јавног мнијења против ЕУ-а како би тиме против Бруxеллеса имао уцјењивачки потенцијал могућег Хуxита. Утолико је његов циљ повећање непријатељства према Унији у Мађарској.“
Мађари су још увијек проеуропски оријентирани
При томе Орбан користи и тврдњу да Мађарска из ЕУ-а добива све мање новца и зато више не може имати користи од чланства, појашњава Креко, који тренутачно ради на Институту за знаности о човјеку (ИWМ) у Бечу. Јер, у испитивањима јавног мнијења Мађари као једну од највећих предности ЕУ-а наводе управо еуропске фондове.
„Но мора се јасно рећи да је велика већина Мађара у начелу врло стабилно проеуропски оријентирана“, истиче Креко. Зато би, сматра он, претјерана пропаганда против ЕУ-а с погледом на парламентарне изборе идућег прољећа могла бити „тактичка погрешка“. Он предвиђа да би то могло утјецати на неодлучне проеуропски оријентиране бираче да се окрену опорби.
Дојче веле