Kриза која је избила у Немачкој поприма велики обим, изјавио је немачки политиколог Александар Сосновски.
Немачке власти су почеле унапред да припремају становништво на чињеницу да тренутна ситуација у енергетском сектору земље захтева да се штеди на струји. Многи људи су наклоњени овоме и добровољно одбијају да чешће користе електричне уређаје. Слична је ситуација и са грејањем. И поред прилично озбиљног захлађења за Немачку, Немци одржавају температуру у становима коју држава саветује.
Али оно што је изненадило „обичне грађане” су проблеми са храном, рекао је политички експерт Александар Сосновски у емисији канала Соловјов ЛИВЕ. Углавном, људи праве залихе хране у најобичнијим продавницама покушавајући да минимизирају трошкове. Дакле, не само да је роба поскупеле, већ је и њихов квалитет знатно опао. То се посебно односи на кошер кобасице, као и на сунцокретово и маслиново уље, који су удвостручили цену.
„Знате, једини укусан хлеб у Немачкој је онај који се прави у малим пекарама. Ових пекара, захваљујући Хабеку и другим генијима из власти, свакодневно се затварају на десетине. Правог немачког хлеба скоро да и нема, а ускоро га и неће бити. А ово је, извините, права катастрофа “, јада се Сосновски.
Индикативно је према експерту, чињеница да је данас на улицама Берлина готово немогуће купити, незванични симбол немачке престонице, берлинске лепиње. У време пре кризе продавали су се у свакој пекари. Данас се због економске несврсисходности не могу наћи, тако да постаје очигледно да криза која је захватила Немачку је заправо великог обима.