Србија

“Немачки Шпигл”: Косово легло зла

Косово је у рукама организованог криминала, а Урошевац важи за највећи центар трговине дрогом на Балкану, пише немачки лист “Шпигл”, позивајући се на сведочење немачког полицајца који је провео 10 година на служби у јужној српској покрајини.

“Изградња правне државе на Косову представља најскупљи пројекат помоћи у историји Европске уније. Мисија Еулекс, за коју ради око 2.500 људи, коштала је Европу од свог оснивања 2008. године преко милијарду евра, а да, по једном од званичних извештаја ЕУ, није донела никакве успехе, пише “Шпигл” у тексту под називом “У загрљају криминала”.

У чланку се констатује да су размере организованог криминала и корупције и даље огромне, а судске структуре неефикасне и подложне политичким притисцима. Немачки полицајац који је годинама био стациониран на Косову и добро познаје тамошње прилике, а који је из правних разлога желео да остане анониман, у интервјуу овом политичком магазину је потврдио те оцене својим искуствима са лица места.

Овај полицајац је ситуацију око изградње полицијских снага на Косову упоредио са термоелектраном Обилић поред Приштине. Још откако су Срби после НАТО бомбардовања 1999. године протерани, у њој треба да буде уграђен заштитни филтер, али до дана данашњег то није остварено и постројење избацује у ваздух огромне количине 
прљавштине.

[pullquote_left]

Улепшани извештаји

 Саговорник “Шпигла” посебно је огорчен чињеницом да нико од одговорних за Еулекс мисију не прослеђује Бриселу истину о томе како ствари стоје.

– Шаљу се само улепшани извештаји, такозвано “ОК” извештавање. Вероватно морају то да раде да би задржали своје позиције и наставили да раде у страним мисијама, али Косову то не помаже – завршава овај припадник полиције.

[/pullquote_left]

– Покушај ЕУ да на Косову направи чисту, функционалну државу има исте резултате – каже овај полицајац.
– Познајем Косово већ више од десет година, и по мом мишљењу за све то време нисмо скоро ништа постигли. Највише сам разочаран полицијом, која је после толико година интензивне обуке и са опремом која одговара европским стандардима много више заинтересована за радарске контроле него за борбу против криминала – каже уз напомену “да седење поред радара подразумева седење у удобном и топлом аутомобилу”.
Корупција међу полицајцима је велика, а Немац сведочи да, када косовска полиција и ухвати неког у украденом аутомобилу, он једноставно понуди новац и случај је стављен ад ацта.
До великих криминалаца је ионако немогуће доћи, јер то ометају традиционалне кланске и структуре некадашње ОВК , из које долазе и многи полицајци. Они не желе да издају старе саборце и бивше команданте, који су се обогатили трговином дрогом. Криминалне мреже штити зид ћутања, кроз који европски полицајци не могу да продру.

[pullquote_right]

Корупција

Немачки полицајац је испричао и о недавном хапшењу председника Скупштине Приштине и председника Фудбалског савеза Косова, који су наводно једном грађевинском предузетнику обећали плацеве за градњу у области природног резервата, за шта су као противуслугу добили новац и скупоцене аутомобиле.

Ствар је откривена једино из разлога што чак ни они нису успели да добију потребне папире, али су аутомобиле и поред тога хтели да задрже.

[/pullquote_right]

– У стварности, ми немамо појма о томе шта се тамо дешава. Са једне стране је град Урошевац највећи центар дроге на Балкану, са друге стране тамо никад нисмо запленили неке значајне количине дроге – наводи овај полицијски службеник.

По његовом мишљењу, потпуно је јасно да је Косово у чврстом загрљају организованог криминала. Довољно је погледати многобројне новоотворене тржне центре и бензинске пумпе, у којима готово да и нема муштерија.

– Намеће се закључак да они служе само за прање новца – каже саговорник “Шпигла”. 
Он је испричао како је видео како свуда ничу стамбени блокови, а на улицама има много више луксузних аутомобила него у суседној Македонији, иако је тамо званична годишња зарада по глави становника много већа.

– Нема назнака ни да ће ускоро заживети правна држава – рекао је још овај полицајац, а многа места у структурама или уопште нису заузета, или се на њима стално мењају запослени.

Поједине судије се нећкају да прихвате одређене случајеве. Он је чуо од својих колега да је један ратни злочинац, који је осуђен на 15 година затвора, виђен са једним од највиших политичара на ручку у центру Приштине. При томе се као успех приказује и то да је за ратне злочине уопште суђено једном припаднику ОВК. Пример за то је Фатмир Љимај, припадник владајуће партије, посланик и једно време министар. Он је оптужен за мучење и убиство седам Срба и једног Албанца. Најважнији сведок против Љимаја је у септембру 2011. у Дуизбургу извршио самоубиство, а Љимаја је суд ослободио у мају ове године. 
 

[quote]

Крвна освета преча од ЕУ

 За анонимног Немца је јасно да је Косово земља у којој још увек важе вековна традиција, а део културе је и крвна освета.

“Нама Европљанима није успело да људе тамо убедимо да је нови, западни систем вредности бољи. Они сматрају да су старе структуре и данас моћне као и пре, док су државне институције слабе. Плашим се, да Косовари само чекају да нам виде леђа, баш као што и Талибани у Авганистану чекају на повлачење западњачких трупа”.

[/quote]

 

Вести

 

 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!