Водећи немачки и светски вирусолог Кристијан Дростен, стручњак за вирус корона и један од аутора теста на САРС, сматра да би имунитет стечен због заразе неким другим вирусом корона током зиме могао пружити заштиту и против ковида 19.
Коментаришући наводни други талас у Азији, истакао је да су у питању само стари случајеви вируса, односно пацијенти који нису излечени до краја. И ту на сцену ступа дилема о ефикасности ПЦР тестова, који су постали незаобилазни метод у молекуларним истраживањима, а чија је предност у односу на стандардне имунолошке и микробиолошке тестове брзина извођења и добијања резултата.
„Замислимо тело као језерце са златним рибицама. Тестирање значи да завезаних очију зграбимо канту воде и видимо да ли смо ухватили неку рибу. Пред крај заразе ковида 19, када се пацијент субјективно и објективно осећа боље, вирус је још присутан, али је његова концентрација испод границе ПЦР теста. Као да је мање риба у језерцету, па их два-три пута нећеш захватити, али трећи пут хоћеш“, објаснио је Дростен зашто није могућ други талас заразе.
Дростен, који управља Институтом „Чарит“ у Берлину и који је један од првих који је изоловао САРС, старијег брата ковида 19, радио је на развијању тестова и истиче да зараза ипак неће бити под контролом све док се не пронађе вакцина.
Најважнија су, како додаје, тестирања, реакције држава, попут поновног увођења изолације и сарадња грађана и то све док технологија праћења, у коју полаже велике наде, не осигура нову заштитну мрежу.
Препорука Дростена је да до тада следимо правило „сикс фит-сикс секондс“, односно да у контакту с другима будемо на растојању од 1,8 метара и да комуникација траје шест секунди, преноси РТРС.
С Дростеном се слаже немачка канцеларка Ангела Меркел. Он је њен водећи саветник током кризе, а подржала га је и у саветима о опрезности ублажавања мера, поручивши страначким колегама да не обећавају повратак у нормалу, све док бројке не покажу да потенцијални други талас не би оптеретио здравствени систем.
Спутник