Европа

Немачкој није јасна потреба отварања српско-руског хуманитарног центра за ванредне ситуације у Нишу

Специјално из Берлина – У оквиру дипломатских покушаја смиривања ситуације на Балкану, Немачка ће, уколико се наставе проблеми које Европска унија и земље Запада имају са Русијом, највероватније “тражити од Србије да уради исто што и Црна Гора”, односно да уведе санкције Русији, поручено је за Данас из извора блиског немачкој канцеларки Ангели Меркел.

– Ако буде још проблема са Русијом, тражићемо од Србије исто што и од Црне Горе – рекао је за наш лист овај високопозиционирани функционер и додао да “Немачкој није јасна потреба отварања српско-руског хуманитарног центра за ванредне ситуације у Нишу”.
– Да ли имате неку ванредну ситуацију, можда – рекао је овај саговорник нашег листа и додао да је “премијер Вучић приликом посете Немачкој и разговора са канцеларком Меркел причао другу причу о приближавању Русији”.

– Ако Србија хоће у Европску унију, нећете моћи да седите на две столице истовремено – истакао је овај саговорник који је задужен и за спољне послове у Бундестагу. То је и један од разлога што ће посланици владајуће коалиције Хришћанско- демократске уније и Социјално-демократске уније (ЦДУ/ЦСУ) од немачке канцеларке Меркел тражити да се “Балкан врати у фокус и у агенду немачке спољне политике”.

Како је објаснио, “Русија је посебан партнер Немачке”, али “имају утисак да у Русији јако лоше третирају њихове невладине организације, пошто их проглашавају за стране агенте и шпијуне”.

– Ми хоћемо и покушавамо да сарађујемо са Русијом око Сирије, Ирака и Украјине, али Русија баш и није заинтересована за сарадњу, осим да се реше економских санкција, због лоше економије. Председник Русије Владимир Путин, ако је заинтересован за своју земљу, промениће свој курс одмах, али је утисак да Путина и његове сараднике то баш много не занима. Санкције Русији због Украјине ће трајати још шест месеци – наводи саговорник нашег листа и додаје да је порастао руски утицај на Балкану, као и да је “руски притисак на Румунију око Црног мора променио цео систем стабилности у региону”, али и ситуација са замрзнутим конфликтима у Украјини, Молдавији и Грузији.

Отварање поглавља 23 и 24 у јулу

Србија ће отворити поглавља 23 и 24 – правосуђе, људска права и безбедност, наредног месеца на маргинама самита НАТО (8-9. јул), а којем ће присуствовати и челници ЕУ – Доналд Туск, Карл Густав Јункер и Федерика Могерини, али и амерички председник Барак Обама, рекло је за Данас више посланика Бундестага који се баве спољним пословима.

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!