Србија

НЕМАР: Улагања су могла да спрече да пола Србије буде под водом

Скоро годину дана након великих поплава које су задесиле Србију чак на 97 локација се и даље спроводе мере санације водних објеката, тврди министарка Снежана Богосављевић-Бошковић.

Према њеним речима, одмах након повлачења поплавног таласа, у јуну 2014. године сачињен је Програм обнове оштећених водних објеката, утврдјен Уредбом владе, чија је вредност 1,687 милијарди динара.
„Поплаве су имале карактер елементарне непогоде и биле су најгоре забележене у последњих 100 година на нашим просторима. Нанета су велика оштећења, па поменути програм обухвата хитне интервенције, санацију водних објеката, као и истражне и студијске радове“, рекла је минситарка Тањугу.

Хитне интервенције спроведене су током одбране од поплава затварањем пробоја на насипима и обалоутврдама на 55 најугроженијих локалитета, а ванредна одбрана на 1120 километара објеката за заштиту од спољних вода и на 1.070 километара на подручјима која се бране од унутрашњих, подсетила Богосављевић Бошковић.
„Влада је у септембру усвојила закључак о програму обнове оштећених водних објеката, а укупна вредност радова је 1,411 милијарди динара. Они су у току и требало би да буду завршени до краја маја“, додала је.

Богосављевић-Бошковић је подвукла да су истражне и студијске активности посебно важне, па је тако у 2014. години Институт „Јарослав Черни“ извршио експертизу о стању система одбране од поплава и санацији оштећења.

Упркос уклањању оштећења потребно је радити на унапредјењу мера заштите од поплава, напомиње министарка, нарочито због тога што су годинама улагања у одржавање постојећих и подизање нових насипа била знатно мања од потребних.
„На пример, само за одржавање 2.000 километара насипа и мрежа канала за одводњавање у централној Србији годишње је потребно око 2,5 милијарди динара. Од 2008. године улагано је тек трећина неопходних средстава и нема сумње да је ово основни разлог због чега је дошло до поплава и шстета, па је рачун због тог немара и недомаћинског понашања стигао на наплату“, казала је она.

Министарка поручује да су потребна знатна средства за припрему техничке документације и обављање радова на приоритетним локацијама.

Како каже, спремни су пројекти унапредјења заштите од поплава за најугроженија подручја, попут изградње и обнове насипа и регулисаних корита на Сави у Мачви, Црници у Параћину и Ресави у Свилајнцу.

„Ови пројекти вредни 15,7 милиона евра пријављени су за финансирање из предприступних фондова ЕУ, а радови би требало да почну овог пролећа. За ову годину је планирана и реконструкција заштитних објеката на реци Рашкој у Новом Пазару, Јасеници у Смедеревској Паланци, Моравици и Јужној Морави у Алексинцу и у месту Радујевац на Дунаву код Неготина, а вредност радова је 8,35 милиона евра”, закључила је Богосављевић Бошковић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!