Европа

Немци ће депортацијом преко 100.000 шиптара на Космет и у Албанију да направе смесу за жестоку социјалну експлозију

Број избеглица које долазе у Немачку је последњих дана знатно порастао, саопштио је Томас де Мезијер, министар унутрашњих послова. Због тога с једне стране расту тензије у вези с избегличком кризом, док би, с друге стране, својеврстан вентил за Немце требало да буде нови закон о убрзаној азилантској процедури.

Колико се Немцима жури да колико-толико уведу ред у настали хаос с избеглицама сведочи и чињеница да је закон почео да се примењује и пре званичног ступања на снагу 1. новембра!

Министар Мезијер је изразио задовољство због тога што ће депортација избеглица бити далеко олакшана, а говорио је и о десетинама хиљада одбијених захтева азиланата с Балкана који ће морати да напусте Немачку до краја године!

Нови закон у основи предвиђа поједностављење процедуре за враћање одбијених азиланата. Прећутно, он се односи углавном на избеглице с Балкана, па је претходни корак у том смислу било стављање Косова, Албаније и Црне Горе на листу сигурних земаља порекла, док су на тој листи већ Србија, Македонија и Босна и Херцеговина. Осим тога, закон предвиђа да се избеглице дуже задрже у првим прихватним центрима уместо да им се одмах додели трајни смештај, а о томе да ли ће током боравка добити новчану помоћ или само помоћ у материјалним добрима одлучиваће покрајине. Број запослених који ће радити на обради захтева за азил је утростручен, а приликом депортација више неће бити најава као досад, као ни обуставе враћања избеглица у зимском периоду.

Пресек обијених захтева по немачким покрајинама

Баден-Виртемберг 6946 1766
Баварска 9029 3000 (30.000 захтева није обрађено)
Берлин 2126 618
Бранденбург 3204 321
Бремен 608 30
Хамбург 2675 364
Хесен 6771 1668
Мекленбург-Форпомеранија 1523 700
Доња Саксонија 5668 701
Северна Рајна – Вестфалија 14381 3000
Рајнланд-Пфалц 3764 362
Сарланд 435 221
Саксонија 5079 1050
Саксонија-Анхалт 2261 728
Шлезвиг-Холштајн 1314 502
Тирингија 1297 177
* Према писању “Билда”

Очекивања покрајинских власти су различита. Једни инсистирају на добровољном одласку људи којима је одбијен захтев за азил и не желе да форсирају “масовни депортацијски акционизам”, други закон виде “само као меру, док ће и даље сами морати да отклањају препреке”, док је за треће закон “важан сигнал да се убрза процедура и да се одбијени азиланти што брже врате у земље порекла”.

У дискусији о бржој депортацији лажних азиланата, влада у Баварској, као једној од покрајина које су најоптерећеније избеглицама, такође је појачала притисак. Министар унутрашњих послова Јоахим Херман захтевао је од свих градоначелника и надлежних служби листу како би могао да се “подигне такт депортација”, који се првенствено односи на избеглице с Балкана.

Због претњи протерани у Србију

После инцидента у избегличком смештају у Хамбургу, 12 људи је по хитном поступку враћено у Србију. Четворо је отпутовало прошлог четвртка копненим путем, а преосталих осам је у суботу депортовано авионом, саопштило је Министарство спољних послова. Хамбуршка сенаторка за социјална питања Мелани Леонард је у интервјуу за “Хамбургер Абендблат” навела да је ова група претила управи избегличког центра. Чак је дошло и до претњи смрћу, како је рекла, како би се присилно издејствовао премештај у неки други објекат.

Ова квота би, међутим, за неке могла да буде разочаравајућа, пише “Зидојче цајтунг”. Тако, на пример, у округу Фрајзингу, од 1.700 тренутних избеглица око три одсто је с Косова и из Албаније, 76 одсто избеглица је из Нигерије, Авганистана, Пакистана, Сирије и Еритреје, а остало су Ирачани и Иранци.

Авганистанци велики проблем

Министар Томас де Мезијер је истакао да све више избелгица долази из Авганистана.

– То је неприхватљиво. Сви они који долазе код нас као избеглице из Авганистана не могу да очекују да ће остати у Немачкој – рекао је Мезијер.

Он је подвукао да то не значи намеру да ће Авганистан бити проглашен сигурном земљом порекла, већ потребу да млади људи и средњи слој остану у мирним регионима у земљи и наставе да је изграђују.

Б. Божин – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!