Интервју

Немци не дозвољавају Вучићу да иде на изборе док он и Дачић више очима не могу да се гледају

Минхен, Београд – Уопштено говорећи, преговори о чланству у ЕУ су изразито технички процес, где тимови стручњака обезбеђују експертизу у припреми за испуњавање критеријума за свако поглавље, али извршна власт одређује брзину и политичку вољу за реформе и примену агенде.

Редовни избори у Србији били би одржани 2016, а инвеститори поздрављају започињање приступних преговора, баш као што очекују јасан замах у правцу спровођења реформи из економије и правосуђа. Стога, превремени избори свакако би утицали на придруживање ЕУ, оцењује за Данас Јохана Дајмел, заменица директора немачке Асоцијације за Југоисточну Европу и утицајна експерткиња за Западни Балкан, говорећи о могућности расписивања превремених парламентарних избора у Србији.

Које су главне последице остварења таквог сценарија?

– Успоравање реформске агенде, које би било изазвано превременим изборима, није пожељно у раној фази преговора са ЕУ. Тимови треба одмах да почну да интензивно раде, а не да буду спутани изборном кампањом и да се нађу у опасности да ће из политичких разлога бити склоњени након превремених избора. Треба имати на уму да ће 2014. бити кључна година за ЕУ и њене институције, јер се у мају одржавају избори за Европски парламент и анкете показују да ће се пораст евроскептицизма одразити на његов наредни сазив, а биће и промена у саставу Европске комисије и Европске службе за спољне послове. Дакле, што се Србија озбиљније усредсреди на ЕУ агенду и искористи позитиван замајац који сада постоји у двадесетосморци, уместо да се заглави у унутрашњополитичке послове, тим боље.

Шта би, према вашем мишљењу, мотивисало првог вицепремијера Александра Вучића да захтева превремене изборе?

– Главни мотив Александра Вучића односио би се на консолидацију његове личне моћи, као и моћи СНС, те капитализацију тренутно високог рејтинга и популарности. Он већ показује позицију своје странке сазивањем изборне скупштине СНС 25. јануара. Стога, може да дође у искушење да тражи распуштање парламента, што је предуслов за превремене изборе, и било би занимљиво видети који би разлог Вучић нашао за тако озбиљан корак. Ипак, ако једна странка освоји апсолутну већину или ступи у коалицију са мањим партнером, то може да буде корак уназад за демократију, као што видимо у Мађарској. Нисам сигурна да ли западни партнери Србије заиста подржавају идеју о превременим изборима и да ли ће подржати Вучића у наведеном правцу.

Који ће бити главни задаци Србије у првој фази преговора са ЕУ када је реч о решавању косовског питања и унутрашњим реформама?

– И даље има отворених питања у вези с применом Бриселског споразума, било да је реч о распуштању паралелних структура, правосуђу, заједници српских општина. Познато је да 15 тачака наведеног споразума оставља простор за различите интерпретације свих учесника, али досадашња достигнућа представљала су кључни фактор да се Србији омогући да ускоро почне преговоре са ЕУ и договори морају бити примењени. Што се тиче спровођења унутрашњих реформи, побољшање очајне економске ситуације мора да представља главни приоритет. За сада, као што наговештавају поједини аналитичари, спор напредак у економским реформама показује да је Србија на нивоу 1993, када је реч о испуњавању критеријума из Копенхагена о постојању функционалне тржишне економије. Имајући у виду високу стопу незапослености, нарочито међу младима, реформа система образовања такође мора да буде приоритет. Ниско рангирање студената у Србији и резултати ПИСА тестирања морају да послуже као аларм. Такође, реформа јавне администрације и независност кључних институција веома су важни за наредни период.

Правосуђе најкомпликованије питање

Шта би требало да буду теме наредне фазе бриселских преговора Београда и Приштине? Очекујете ли да ће ускоро бити пронађено решење за правосуђе?

– Према мом мишљењу, формирање заједнице српских општина и дефинисање њене надлежности у складу са Бриселским споразумом и Ахтисаријевим планом треба да буду главне теме. Заједница српских општина мора да буде у складу са косовским поретком и законима и да сарађује с Приштином. Друго, интеграција припадника МУП у систем Косова и распуштање паралелних структура се морају наставити. Биће потребно време да се формира суд на северу Косова, будући да је то један од најспорнијих домена откако је Косово прогласило независност 2008. Правосуђе је најкомпликованије питање.

Марија Стојановић

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!