Економија

Немци одушевљени српским авионима

Београд — Краљевачка фирма Аеро-Еаст-Еуропе, која производи лаке авионе разне намене, продаће Немачкој 27 авиона вредних око милион и по евра.

Такође, фирма ће ускоро добити најсавременији цертификат немачких ваздухопловних власти.

Немци купују авион СИЛА 450 Ц (Српска индустрија лаких авиона), а њихов стандард ЛТФ-УЛ је најрестриктивнији на свету за ту врсту летелица, изјавио је власник и директор фирме Аеро-Еаст-Еуропе, Милорад Матић.

Купци из Немачке истичу да су се определили за краљевачку фирму, која једина у Србији производи авионе тог типа, због изузетног квалитета тих летилица. 

Представници немачких ваздухопловних власти, који бораве у Краљеву, обавили су велики број тестова отпорности српских авиона, на којима је СИЛА не само задовољила на мерењима већ и значајно премашила строге критеријуме. 

Матић је казао да ће се авиони СИЛА у Немачкој користити у школама за обуку пилота, у различитим институцијама за разноврсна надгледања, фото-снимања и друге намене. 

„Добијање цертификата за фирму ће значити коначно доказивање квалитета, улазак на нова тржишта и препознавање од свих ваздухопловних власти, јер је то најрестриктивнији цертфикат у целом свету. Са тим цертификатом су нам отворена врата широм света, и не постоје више препреке за регистрацију наших авиона у било којој земљи“, истакао је Матић, који је по професији пилот.

Краљевачка фирма је већ испоручила четири авиона на основу привремено издатих дозвола, а Немци су били одушевљени караткеристикама наших авиона, рекао је он. 

Према уговору, рок за испоруку свих 27 авиона је три године, а Матић очекује да ће са добијањем цертификата у Немачкој бити наручено још авиона. Ово предузеће, како је рекао, има капацитете да већ договорену испоруку обави за само шест месеци. 

„Купују баш од нас зато што смо сигурно најбољи у Европи по односу цене и квалитета. Постоје и бољи авиони, али коштају пет пута више“, казао је он, додајући да су СИЛА авиони дупло јефтинији него еквивалентни авиони у земљама ЕУ. 

Цена авиона је, према његовим речима, око 50.000 евра у зависности од опреме, ГПС-а, инструмената, врсте елисе, снаге мотора, аутопилота…

Матић је нагаласио да су ти авиони врло лагани, око 290 килограма празни, и да су им потребне врло кратке писте за полетање и слетање, јефтини су за одржавање и троше мало горива, па су идеални за обуку летачког особља. Ти авиони имају нову технологију и моторе који троше обичан бензин, као и аутомобили, па имају много предности у односу на старе традиционалне летилице. Њхова је брзина је око 200 км/х, а у стандардној варијанти у ваздуху могу да остану око 5,5 сати. У резервоаре у крилима стаје по 45 литара горива и још 10 литара резерве у трупу, тако да укупно може да понесе 100 литара горива.

„Овде се производи цео авион, а мотор спада у опрему и њега купујемо у иностранству, пошто код нас не постоји производња. Све остало, од лимова и цеви, производи се у Србији“, нагласио је Матић. 

Углавном се уграђују Ротаксови мотори снаге од 80, 100 и 115 коња у турбо верзији. То су мотори који се производе у Аустрији, по лиценци Бомбардијера. 

СИЛА 450 Ц је изграђен од сертификованог аеронаутичког алуминијума и челика ЦрМо 4130. Авион је дугацак 6,60 метара, распон крила је 9,40 метара, висина кабине 1,15 и ширина 1,22 метра. 

Власник 40 одсто ове краљевачке фирме, Томазо Перозино, рекао је Тањугу да је пре четири године дошао у Краљево да заједно са Матићем, кога је упознао у Италији, производи авионе у Србији, јер су овде много бољи услови него у Италији. 

„Овде су веома добри и стручни радници, које је тешко наћи у Италији“, истакао је Перозино. 

Герд Петер Кун из немачке компаније „Флугспортзентрум Баутзен“ је казао Тањугу да је СИЛА изузетно квалитетан и леп авион и први модел висококрилац, који је комплетно од метала. 

Фирма „Аеро-Еаст-Еуропе“ продаје авионе многим европским земљама, а у окружењу је велики успех постигла у Бугарској. Званична додела немачког цертификата се очекује од 24. до 28. априла на Сајму у Фридрихсхавену, највећем европском сајму за ту врсту авијације. 

Краљевачка фирма је основана 2006. године и успела је први пут у историји српског ваздухопловства да авион домаће производње сертификује у регистар Европске агенције за безбедност авиосаобраћаја и као такав да се уводи у школе летења широм Европе.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!