Београд — Краљевачка фирма Аеро-Еаст-Еуропе, која производи лаке авионе разне намене, продаће Немачкој 27 авиона вредних око милион и по евра.
Такође, фирма ће ускоро добити најсавременији цертификат немачких ваздухопловних власти.
Немци купују авион СИЛА 450 Ц (Српска индустрија лаких авиона), а њихов стандард ЛТФ-УЛ је најрестриктивнији на свету за ту врсту летелица, изјавио је власник и директор фирме Аеро-Еаст-Еуропе, Милорад Матић.
Купци из Немачке истичу да су се определили за краљевачку фирму, која једина у Србији производи авионе тог типа, због изузетног квалитета тих летилица.
Представници немачких ваздухопловних власти, који бораве у Краљеву, обавили су велики број тестова отпорности српских авиона, на којима је СИЛА не само задовољила на мерењима већ и значајно премашила строге критеријуме.
Матић је казао да ће се авиони СИЛА у Немачкој користити у школама за обуку пилота, у различитим институцијама за разноврсна надгледања, фото-снимања и друге намене.
„Добијање цертификата за фирму ће значити коначно доказивање квалитета, улазак на нова тржишта и препознавање од свих ваздухопловних власти, јер је то најрестриктивнији цертфикат у целом свету. Са тим цертификатом су нам отворена врата широм света, и не постоје више препреке за регистрацију наших авиона у било којој земљи“, истакао је Матић, који је по професији пилот.
Краљевачка фирма је већ испоручила четири авиона на основу привремено издатих дозвола, а Немци су били одушевљени караткеристикама наших авиона, рекао је он.
Према уговору, рок за испоруку свих 27 авиона је три године, а Матић очекује да ће са добијањем цертификата у Немачкој бити наручено још авиона. Ово предузеће, како је рекао, има капацитете да већ договорену испоруку обави за само шест месеци.
„Купују баш од нас зато што смо сигурно најбољи у Европи по односу цене и квалитета. Постоје и бољи авиони, али коштају пет пута више“, казао је он, додајући да су СИЛА авиони дупло јефтинији него еквивалентни авиони у земљама ЕУ.
Цена авиона је, према његовим речима, око 50.000 евра у зависности од опреме, ГПС-а, инструмената, врсте елисе, снаге мотора, аутопилота…
Матић је нагаласио да су ти авиони врло лагани, око 290 килограма празни, и да су им потребне врло кратке писте за полетање и слетање, јефтини су за одржавање и троше мало горива, па су идеални за обуку летачког особља. Ти авиони имају нову технологију и моторе који троше обичан бензин, као и аутомобили, па имају много предности у односу на старе традиционалне летилице. Њхова је брзина је око 200 км/х, а у стандардној варијанти у ваздуху могу да остану око 5,5 сати. У резервоаре у крилима стаје по 45 литара горива и још 10 литара резерве у трупу, тако да укупно може да понесе 100 литара горива.
„Овде се производи цео авион, а мотор спада у опрему и њега купујемо у иностранству, пошто код нас не постоји производња. Све остало, од лимова и цеви, производи се у Србији“, нагласио је Матић.
Углавном се уграђују Ротаксови мотори снаге од 80, 100 и 115 коња у турбо верзији. То су мотори који се производе у Аустрији, по лиценци Бомбардијера.
СИЛА 450 Ц је изграђен од сертификованог аеронаутичког алуминијума и челика ЦрМо 4130. Авион је дугацак 6,60 метара, распон крила је 9,40 метара, висина кабине 1,15 и ширина 1,22 метра.
Власник 40 одсто ове краљевачке фирме, Томазо Перозино, рекао је Тањугу да је пре четири године дошао у Краљево да заједно са Матићем, кога је упознао у Италији, производи авионе у Србији, јер су овде много бољи услови него у Италији.
„Овде су веома добри и стручни радници, које је тешко наћи у Италији“, истакао је Перозино.
Герд Петер Кун из немачке компаније „Флугспортзентрум Баутзен“ је казао Тањугу да је СИЛА изузетно квалитетан и леп авион и први модел висококрилац, који је комплетно од метала.
Фирма „Аеро-Еаст-Еуропе“ продаје авионе многим европским земљама, а у окружењу је велики успех постигла у Бугарској. Званична додела немачког цертификата се очекује од 24. до 28. априла на Сајму у Фридрихсхавену, највећем европском сајму за ту врсту авијације.
Краљевачка фирма је основана 2006. године и успела је први пут у историји српског ваздухопловства да авион домаће производње сертификује у регистар Европске агенције за безбедност авиосаобраћаја и као такав да се уводи у школе летења широм Европе.
Танјуг