Безбедност

Немци отворили факултет за шпијуне док Срби на челу службе имају керамичара курсисту!

БОН – Агенти немачких тајних служби ће се од ове године образовати на факултетима са циљем да се побољша сарадња међу службама.

Дојче веле наводи случај једне 29-годишњакиње, која не сме да каже своје право име, јер је тајновитост део њеног посла, па се представила као Луиза.

Луиза ради у Немачкој тајној служби за иностранство – БНД, а почетком године је, заједно са 50 других студената, уписала мастер, до сада јединствен у Немачкој – „Inteligence and Security Studies”, што једноставније речено, значи да ће постати магистар шпијунаже.

Она је током десетогодишње каријере, још пре мастер-студија, радила одговорне послове, такође у области међународног тероризма.

У двогодишњим студијама Луиза и други студенти имаће различите могућности: неће јој предавати само правници који би требало да јој укажу на то где су границе обавештајног рада, већ су ту и психолози, историчари, експерти за ислам или научници који се баве истраживањем екстремизма.

Спектар тема је широк. Једна наставна јединица се на пример бави друштвеним медијима, попут Фејсбука и Твитера, како би на тај начин могли правовремено да открију кризне ситуације. На једном другом модулу се обучавају за контроверзни однос са тзв. В-људима (људи од поверења), особама од којих тајне службе добијају информације са десно-екстремистичке и исламистичке сцене.

Тајне службе свесно врбују ове екстремисте и плаћају их како би добили информације са тих сцена и на тај начин спречили могуће нападе. Али, у скандалу насталом након што је убијен истакнути политичар Валтер Лубке, за чије се убиство окривљују екстремни десничари, посумњало се у њихову поузданост и критиковала сарадња тајних служби са В-људима.

Сада се, међутим, надају да ће се увођењем ових студија та сарадња професионализовати. Наиме, сада су психолози ти који треба да оцене када се „људима од поверења” може а када не може веровати.

Док је у Немачкој то новина, у другим земљама, на пример Великој Британији и САД, већ годинама постоји могућност да се студира шпијунажа – на пример на Краљевском колеџу у Лондону.

„Један од главних разлога за то је што дуги низ година скоро да није било додирних тачака између науке и тајних служби”, каже професор Јан-Хендрик Дитрих, један од руководилаца програма.

Додаје да наука поставља питања, критикује, анализира, а с обзиром на ранију релативно строгу изолацију тајних служби од спољног света, каĹľе да је то било неспојиво.

Тајне службе су у међувремену у Немачкој постале транспарентније. Тиме је порасла и спремност на дијалог.

„И можда се дошло до закључка да би научне експертизе могле бити корисне за обавештајни рад”, каже Дитрих.

Идеја се пре четири године родила у кабинету канцелара. У сваком случају нису желели да копирају студије које постоје у англосаконском простору. У Немачкој би требало да се осете позваним прво сарадници тајних и безбедносних служби. Наиме, студије су пре свих намењене сарадницима БНД, али и сарадницима Службе за заштиту уставног поретка, војне тајне службе и Бундесвера. Убудуће би требало да се омогући студирање и службеницима Бундестага, министарстава, Савезне службе за криминал и Савезне службе за ИТ безбедност.

С обзиром да се за студенткињу Луизу отварају могућности повезивања и изван БНД, њен професор у томе види шансу да се прослеђују подаци, јер будуће руководеће снаге у тајним службама би морале да знају „где су границе”. Управо обрада комплексног „случаја националсоцијалистичког подземља” је показала колико је важно разумевање међу службама, преноси Танјуг.

Дугорочно се чак планира да би на овом факултету могли да студирају и припадници иностраних борбених снага или предузетници. У сваком случају они неће моћи да похађају све студијске програме. Поједини програми ће сигурно бити могући само за студенте безбедносних служби.

„Овај студијски програм у овом обиму је јединствен у Европи. Јер, покушај да се сви безбедносни актери ставе под једну капу, на другим местима често пропадне због егоизма појединих ресора”, казао је Дитрих.

Он наглашава да су сви предавачи независни.

„Утицај споља би био атак на слободу наставе. Јер, независност је од суштинске важности за научнике. У противном не могу да нормално функционишу”, казао је он.

То су прихватили и њихови будући клијенти, јер знају да им више користи независна научна експертиза од пуких предавања.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Nece biti problema ni kod nas sa takvim diplomama, ako su vec u trendu.
    Samo da se neko doseti da otvori fax sa tim usmerenjem, eto nama brzometno i dipl i mr i dr spijuna!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!