Настављају се критике са свих страна упућене мађарском премијеру Виктору Орбану због његовог непоштовања одлуке Европског суда правде о расподели избеглица.
Тако је немачки министар правосуђа Хајко Мас изјавио је да би Европска унија требало да ускрати Мађарској новац ако њена Влада и даље буде одбијала да учествује у европској шеми расподеле избеглица.
– Морамо да повећамо притисак на земље које мисле да могу да заобиђу закон. Када се закон прекрши, морају да уследе санкције. Непоштовање одлуке суда требало би да има финансијске последице – истакао је Мас.
Мађарска је на Европском суду правде покушала да сруши ецропске обавезујуће квоте за расподелу 120.000 избеглица из Италије и Грчке широм Уније. Али, суд ЕУ одбацио је тужбу Мађарске и Словачке, коју су те две земље поднеле због одлуке Савета ЕУ о привременом механизму обавезног премештања тражитеља азила.
Захтев за азил није злочин
Орбанову политику критиковао је Филипо Гранди, шеф УН-ове агенције за избеглице (УНХЦР), нарочито што мађарске власти избеглице аутоматски пребацују у тзв. транзитне зоне направљене од контејнера.
– Не зовем то транзитом већ притвором – рекао је Гранди након посете транзитној зони Реске, једном од два таква кампа на граници са Србијом, преноси АФП.
Посљедних пола године Мађарска све подносиоце азила аутоматски пребацује у кампове, којима новинари немају приступ, док се њихове пријаве за азил процесуирају.
– До краја процедуре могу да прођу недеље и месеци – упозорио је Гранди, похваливши истовремено систем квота за пријем избеглица у оквиру Еуропске уније и позвавши Мађарску да престане да се противи и да прими свој део избегличке и мигрантске квоте.
Алџазира.нет